[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
ts_ccactus_4

Citroën C4 Cactus: nový svet, nové nápady

Svet sa mení a predstavy spotrebiteľov sa menia čoraz rýchlejšie. A automobily? CITROËN prináša odpoveď na tieto otázky v podobe plnohodnotnej alternatívy ku kompaktným automobilom: model CITROËN C4 CACTUS. Segment C je nabitý silnými konkurentmi a zdá sa, akoby sa všetci držali rovnakých princípov. CITROËN C4 CACTUS prináša čerstvý vietor v podobe jedinečného dizajnu, ktorý spája funkciu a estetické cítenie. Toto jedinečné spojenie prináša klientom viac výhod, ako by sami očakávali.

CITROËN C4 CACTUS prichádza s novým prístupom ku konštrukcii automobilov:
+ v oblasti dizajnu
+ v oblasti komfortu
+ v oblasti užitočných technológií
…a to všetko za dostupné ceny!

CITROËN sa pri riešení týchto otázok rozhodol pre jedinečné postupy:

Priniesol klientom to, čo naozaj potrebujú. Prispôsobil technologické inovácie a prednosti potrebám dizajnu, komfortu a jednoduchému používaniu, no zároveň udržal náklady pod kontrolou:

> Airbump, inovácia značky CITROËN. Využiteľná, estetická a prispôsobiteľná. Grafickým stvárnením zvýrazňuje dizajn a zároveň chráni karosériu.
> Nové 100 % digitálne ovládacie rozhranie, 100 % intuitívne. Vytvára uvoľnené a pokojné miesto na šoférovanie. Všetky ovládacie prvky sa nachádzajú v okolí 7-palcovej dotykovej obrazovky, dodávanej v sériovej výbave.
> Široké predné sedadlá navrhnuté v štýle sedačky.
> Airbag spolujazdca zabudovaný do stĺpikov karosérie (Technológia Airbag In Roof), svetová premiéra, ktorá poskytuje prednému spolujazdcovi viac miesta a väčšie odkladacie priestory.
> Presklená panoramatická strecha s vysokou ochranou proti prehrievaniu interiéru pre viac svetla v interiéri a proti jeho prehrievaniu.

Znížil prevádzkové náklady odstránením zbytočností. Spojil upravenú podvozkovú platformu s najnovšími úspornými motormi: hmotnosť je oproti modelu CITROËN C4 o 200 kg menšia, čo prispelo k zníženiu spotreby paliva (iba 82 g CO2/km čo zodpovedá spotrebe naftovej verzie iba 3,1 l/100 km. Benzínový motor vypúšťa menej ako 100 g CO2/km).

+ V OBLASTI DIZAJNU

Priniesť dizajnové novinky znamená zvážiť estetickú a úžitkovú hodnotu a navrhnúť vyvážené tvary tak, aby boli prepracované do najmenších detailov.

Jedinečný dizajn modelu CITROËN C4 CACTUS je veľmi ľahko rozpoznateľný a zapamätateľný, rovnako ako najvýraznejšie vozidlá svojej doby. Vyznačuje sa:

> čistými a hladkými plochami,
> plynulými formami, ktoré potláčajú akýkoľvek náznak agresivity,
> zapustenými stĺpikmi karosérie a vznášajúcou sa strechou,
> technologicky vyspelý systém denného LED osvetlenia a svetlomety zapustené do dizajnu Airbump.
> funkčnými grafickými prvkami (ochrana pomocou Airbump a blatníky; prevoz nákladu vďaka strešným nosičom, svetlý interiér cez veľké presklené panoramatické strešné okno s ochranou proti prehrievaniu).

Airbump: exkluzívny prvok značky CITROËN

Jedinečný dizajnový prvok: spája štýl aj funkciu. Je integrovaný do bokov a nárazníkov. Airbump je charakteristickým dizajnovým prvkom modelu CITROËN C4 CACTUS. Dodáva sa v jednej zo štyroch farieb (čierna Black, šedá Grey, Dune a Chocolate) a tým zvyšuje možnosti individualizácie vozidla, ktoré sa dodáva v desiatich farbách karosérie a s troma farebnými kombináciami interiéru (Ambiance Stone Grey, Pack Habana Inside a Pack Purple Inside). No a najmä prináša naozajstnú ochranu proti každodenným nástrahám. Jeho povrch tvorí TPU (Uretánový termoplast) vo forme kapsúl naplnených vzduchom, ktoré sú schopné pohlcovať nárazy. Airbump si nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu a prispieva k zníženiu prevádzkových a servisných nákladov.
Táto estetická a praktická inovácia prispieva k pokojnejšej premávke v mestskom prostredí.

CITROËN C4 CACTUS má proporcie, ktoré ideálne vyhovujú štýlovému vzhľadu, vnútornému priestoru a pohodlnému jazdeniu:

> rázvor s dĺžkou 2,60 m (rovnaký ako má model CITROËN C4) prispieva k vnútornému priestoru,
> rozmery porovnateľné s kompaktným vozidlom (dĺžka: 4,16 m; šírka: 1,73 m),
> štýlovo ideálny profil s 1/3 presklených plôch a 2/3 plných plôch.
> výška vozidla iba 1,48 m prospieva aerodynamike,
> minimalizované previsy posúvajú kolesá do rohov karosérie.

+ V OBLASTI KOMFORTU

Prvý spôsob ako vytvoriť viac komfortu na palube: vytvoriť viac priestoru pre vodiča a jeho spolujazdcov. Uvoľniť vnútorný priestor pre viac pohodlia a pohostinnosti.

Palubná doska s horizontálnymi líniami spodnej časti umožňuje vytvoriť viac priestoru pre predného spolujazdca a objemovo väčšiu a jednoducho prístupnú odkladaciu schránku. Tento výsledok sa podarilo dosiahnuť použitím plne digitálnej technológie ovládania a úpravou architektúry miesta vodiča:

> Airbag spolujazdca sa premiestnil do stĺpiku strechy (technológia Airbag In Roof) a rozvinie sa pozdĺž celého čelného skla (doteraz sa bežne nachádzal v palubnej doske),
> Ovládacie tlačidlá sa nachádzajú v ráme 7-palcovej dotykovej obrazovky a ovládajú sa nimi všetky funkcie (klimatizácia, médiá, navigácia, nastavenia vozidla, ovládanie telefónu, konektivita a asistenčné systémy),
> Namiesto palubných ukazovateľov sa nachádza digitálna obrazovka,
> Verzie vybavené robotizovanou prevodovkou ETG dostali namiesto tradičného voliča nový systém "Easy Push". Zjednodušený ovládač sa nachádza v spodnej časti palubnej dosky a obsahuje iba tlačidlá "D, N, R". Okrem toho sa dá radiť aj manuálne páčkami pod volantom.

Z nového prístupu ku konštrukcii interiéru ťažia aj široké predné sedadlá: konštruktéri sa pri ich navrhovaní inšpirovali komfortnými a pohodlnými sedačkami.
Zadní cestujúci majú k dispozícii priestor na nohy porovnateľný s modelom CITROËN C4. Model CITROËN C4 CACTUS disponuje rovnakým rázvorom, rovnakým vnútorným priestorom, no zároveň je kompaktnejší (s dĺžkou 4,16 m vynikajúco padne do ruky a dá sa s nám veľmi dobre manévrovať v mestskom prostredí). Väčší batožinový priestor ponúka objem 358 litrov.

K pocitu komfortu prispieva aj ďalší moment: viacero elegantných a nadčasových prvkov. Vycibrený dizajn interiéru je súčasťou prémiového vnútorného priestoru. Na prvý pohľad padne do oka inšpirácia svetom cestovania a exkluzívnej batožiny:
> Kožené popruhy dverí sa inšpirovali štýlom cestovnej batožiny, rovnako ako aj priečinok na hornej časti palubnej dosky (kovanie s prackou),
> Čalúnenie sedadiel, výplne dverí a poťah palubnej dosky je na výber v jednej z troch farebných verzií: Stone Grey, Pack Purple Inside a Pack Habana Inside.

+ V OBLASTI UŽITOČNÝCH TECHNOLÓGIÍ

Ľahko použiteľné, dostupné pre všetkých a dobre spárovateľné. Technológie modelu CITROËN C4 CACTUS sa zameriavajú na pokrytie potrieb motoristov:

Plne digitálne ovládacie rozhranie, plne intuitívne, plne dotykové

Sériovo dodávaný 7-palcový dotykový displej, doplnený siedmimi dotykovými tlačidlami umožňuje prístup k všetkým funkciám moderného vozidla ako (v závislosti od verzie):
> Automatická klimatizácia,
> Médiá (vrátane digitálneho rádioprijímača, možnosti audio streamingu, pripojenia prenosných prehrávačov, uskladnenia hudby či prehliadania fotografií),
> Navigácia (pohľad z vtáčej perspektívy, zobrazovanie rýchlostných limitov, prispôsobovanie cesty aktuálnym dopravným podmienkam či zobrazenie trasy s najnižšími nárokmi na palivo),
> Asistenčné systémy (obrazovka parkovacej kamery, Park Assist, nastaviteľný obmedzovač rýchlosti/tempomat),
> Telefón (telefonovanie s voľnými rukami prostredníctvom Bluetooth, prístup k telefónnemu zoznamu, zobrazovanie profilových fotografií a ovládanie viacerých hovorov),
> Doplnkové služby (portál CITROËN Multicity Connect prostredníctvom pripojenia 3G),
> Nastavenie vozidla (vrátane interaktívnych správ o stave vozidla).

Všetky ovládače sú teda združené na jednej obrazovke a tak sú stále dostupné.

Vozidlo CITROËN C4 CACTUS môže byť v neustálom spojení s portálom s aplikáciami CITROËN Multicity Connect. Ovláda sa prostredníctvom 7-palcovej dotykovej obrazovky a na komunikáciu využíva sieť 3G. Vodič a posádka majú k dispozícii viacero zaujímavých aplikácií na spríjemnenie cestovania:
> Aplikácia "Palivo" navedie vozidlo k najbližšej alebo najlacnejšej benzínovej stanici;
> Aplikácie "Pages Jaunes" a "Trip Advisor" pomôžu vyhľadať najbližší hotel či reštauráciu;
> "Michelin Trafic" podáva informácie o aktuálnom stave premávky;
> Aplikácia "Coyote" vystríha pred nebezpečnými úsekmi
Všetky aplikácie sú zabudované do užívateľského rozhrania a môžu využívať aktuálne informácie o vozidle (poloha, rýchlosť, plán trasy, množstvo paliva,…). Na ich základe dostane vodič náležitú informáciu, ktorá vystihne aktuálny stav a môže predvídať jeho aktuálne potreby.

Plnohodnotné asistenčné systémy

Vozidlo CITROËN C4 CACTUS prispieva k pokojnej jazde viacerými asistenčnými systémami, ktoré vodičovi zjednodušujú každodenný život za volantom:

> Park Assist zabezpečí pokojné automatické zaparkovanie do priestoru, ktorý dostatočne vyhovuje veľkosti vozidla. Vodič nemusí okrem pridávania a brzdenia robiť vôbec nič.

> Parkovacia kamera umožňuje stálu kontrolu nad okolím vozidla. Jej obraz sa premieta na dotykovú obrazovku.

> Pomoc pri rozbiehaní sa do kopca udrží na dve sekundy zabrzdené vozidlo. Umožňuje pohodlný rozbeh vozidla v kopci so sklonom väčším ako 3 % bez toho, aby sa vozidlo pri pustení brzdového pedála pohlo smerom dozadu.

> Statické osvetlenie zákrut prináša dodatočné osvetlenie vnútornej časti zákruty a zvyšuje tak bezpečnosť aj viditeľnosť pri prejazde zákrut a križovatiek.

> Služba CITROËN eTouch zahŕňa systém automatického volania pomoci a lokalizačné služby (v závislosti od krajiny). Tieto dve bezplatné služby sú dostupné 24 hodín a 7 dní v týždni. Využívajú zabudovanú SIM kartu a vďaka nej je vozidlo schopné v prípade nehody automaticky nadviazať telefonický hovor a určiť svoju aktuálnu polohu. Vďaka tomu môžu prísť záchranné zložky veľmi rýchlo a na presne určené miesto.

Technologické inovácie pre vyšší komfort

Komfort na palube zvyšuje veľkoplošné panoramatické strešné okno s vysokou teplotnou ochranou (najlepšie na trhu), ktoré filtruje svetlo a neprepúšťa teplo. Zároveň chráni pred UV lúčmi s účinnosťou porovnateľnou so slnečnými okuliarmi triedy 4. Účinnú svetelnú, teplotnú a akustickú ochranu dopĺňa aj zníženie hmotnosti o 6 kg a jej lepšie rozloženie (nižšie položené ťažisko prospieva jazdným vlastnostiam).

Pohodlie jazdy zvyšuje aj systém "Smart Wash", jednoduchá a odvážna inovácia, ktorá umožňuje účinnejšie čistenie čelného skla. Trysky vypúšťajúce ostrekovaciu kvapalinu sa nachádzajú priamo na stieračoch a vytvárajú vodný film. Zlepší sa tak výhľad počas čistenia čelného skla a zníži sa aj množstvo použitej ostrekovacej kvapaliny.

…A TO VŠETKO ZA DOSTUPNÉ CENY

Ponúknuť klientovi všetko podstatné a pritom zostať cenovo dostupný. Značka CITROËN použila pri riešení tejto rovnice pragmatický prístup. Celková cena automobilu sa neskladá iba z kúpnej ceny, ale aj z prevádzkových nákladov (spotreba paliva, servisné náklady…). CITROËN sa preto rozhodol prísť s riešeniami, ktoré prinesú odpovede na všetky otázky z týchto oblastí.

Sprevádzať klienta od kúpy vozidla až po jeho predaj

Po vzore predajného modelu mobilných telefónov sa CITROËN rozhodol ponúknuť záujemcom o model C4 CACTUS spôsob obstarania vo forme splátok založených na mesačnom alebo kilometrovom základe (v závislosti od krajiny). Táto jedinečná ponuka pokrýva všetky náklady počas celej doby trvania zmluvného vzťahu s výnimkou paliva: financovanie, poistenie a servis. Za fixný mesačný poplatok si klient môže vybrať úroveň výbavy svojho vozidla (motorizácia, výbava…) a úroveň servisných služieb, ktoré reálne potrebuje bez toho, aby prekročil svoj finančný limit (druh pokrytia, plné pokrytie nákladov alebo v závislosti od najazdených kilometrov…).

Znížiť spotrebu paliva

Výskumy zamerané na zvýšenie účinnosti motorov a zníženie hmotnosti sú kľúčom k úspechu pri znižovaní spotreby bez používania prehnane drahých technológií. Znižovanie hmotnosti umožňuje používanie najnovších motorov s menším zdvihovým objemom. Prináša to výhody pri znižovaní spotreby a zároveň zostáva dobrý pocit z dynamiky vozidla.

Oproti modelu CITROËN C4 sa podarilo znížiť hmotnosť o 200 kg (pohotovostná hmotnosť 965 kg). Tento výsledok sa podarilo dosiahnuť s použitím viacerých technológií:

> Ľahká a kompaktná podvozková platforma,
> Najnovšie motory s menšími objemami, ktoré spĺňajú budúcu normu Euro 6 (benzínový motor PureTech a naftový BlueHDi vybavený systémom Stop & Start),
> Použitie pokrokových materiálov: oceľ s veľmi vysokou mierou pružnosti či hliník na kapote alebo predných a zadných nosníkoch.
> Odľahčenie výbavy: vyklápacie zadné okná (-11 kg) či jednodielna zadná sklápateľná lavica (-6 kg).

Taká výrazná redukcia hmotnosti umožnila vytvorenie verzie s benzínovým motorom, ktorá vypúšťa menej ako 100 g CO2/km. Špičková naftová verzia sa hrdí hodnotou iba 82 g CO2/km, čo zodpovedá kombinovanej spotrebe iba 3,1 l/100 km.

Prevratne nízke prevádzkové náklady

Okrem spotreby sa podarilo znížiť celkové prevádzkové náklady modelu CITROËN C4 CACTUS o približne o 20 % v porovnaní s najlepšími kompaktnými vozidlami. Výrazné zníženie hmotnosti sa prejavilo aj na markantne menšom opotrebovaní jednotlivých dielcov. Technológia Airbump citeľne zníži aj náklady na opravy.
Top