[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
wtcc moskva

ČERVENÁ ARMÁDA ZVÍŤAZILA AJ V RUSKU !

Yvan Muller a José María López zužitkovali postavenie na štarte a na moskovskom okruhu obsadili prvé dve miesta.

Vozidlá Citroën C-Elysée WTCC dosiahli čestné umiestnenia aj v druhých pretekoch. Ma Qing Hua, Yvan Muller a Sébstien Loeb obsadili piatu až siedmu pozíciu.

Napriek nulovému bodovému zásahu v druhých pretekoch sa José María López udržal na prvom mieste hodnotenia majstrovstiev sveta, za ním nasledujú Yvan Muller a Sébastien Loeb. Citroën si udržiava vedenie aj medzi konštruktérmi.

Hneď zrána sa cez mraky nad moskovským okruhom predralo slnko a o pár stupňov zvýšilo teplotu. Yvan Muller a José María López sa postavili na štart prvých pretekov do prvého radu pod priamym dohľadom Jeana Todta, prezidenta FIA.

Yvan Muller odštartoval perfektne a ujal sa vedenia pred svojim tímovým kolegom. Nasledovali ich Gabriele Tarquini a Rob Huff. Na moskovskom okruhu tak spolu v tesnom závese bojovali štyria majstri sveta kategórie FIA WTCC. Dobrý štart mal aj Ma Qing Hua, ktorý sa dostal na piate miesto, kde na neho útočil Tom Chilton. Sébastien Loeb štartoval zo šiesteho radu a mal pred sebou náročnú úlohu. Deväťnásobný majster sveta v rely štartoval z ôsmej priečky a v treťom kole sa pred neho dostal Tiago Monteiro. Poradie sa až do konca nezmenilo a Yvan Muller si tak po Marakéši a Nürburgringu pripísal tretie víťazstvo v tejto sezóne!

Druhé preteky sa začali o chvíľu neskôr. Najlepšiu štartovnú pozíciu spomedzi pilotov značky Citroën mal Ma Quing Hua na piatom mieste. O kúsok ďalej bojovali na deviatom až jedenástom mieste José María López, Yvan Muller a Sébastien Loeb.

Ma Quing Hua bol v prvej zákrute vytlačený zo zákruty bojujúcim pelotónom. Číňan bol na konci prvého kola na piatej pozícii. Pred ním sa naháňali Monteiro, Michelisz, Catsburg a Valente. Zozadu na neho dobiedzali Huff, Tarquini, Loeb, Chilton, Muller a López. Argentínčan vedel, že jeho miesto je dôsledkom zlého štartu. Sankcie nenechali na seba dlho čakať a líder svetového šampionátu dostal pokyn na prejazd boxovou uličkou!

Zatiaľ čo sa Monteiro hnal za víťazstvom, za ním sa naplno bojovalo. Ma Qing Hua a Sébastien Loeb zviedli medzi sebou súboj, ktorý pomohol prvému menovanému dostať sa na piate miesto. Pred Séba sa dostal ešte aj Yvan Muller. Tri vozidlá Citroën C-Elysée WTCC prešli cieľom na piatom, šiestom a siedmom mieste, čo znamenalo prísun ďalších bodov do hodnotenia majstrovstiev sveta jazdcov aj konštruktérov.

HLASY Z TÍMU

Yves Matton (Riaditeľ Citroën Racing): "Moskovský víkend ponúkol jedinečné športové divadlo s neopakovateľnými výkonmi. Musíme počkať na ďalšie okruhy, aby sa vyrovnali hmotnostné kompenzácie. Len potom uvidíme či budeme vedieť dlhodobo výrazne bodovať. Vďaka tomuto víkendu sa Yvan Muller dostal na druhé miesto a stiahol náskok, ktorý mal pred ním Pechito López. Vďaka tomu sa v ďalších kolách máme na čo tešiť. Môžeme očakávať odplatu, ktorú nachystá Sébastien Loeb a stále lepšie výkony predvádza aj Ma Quing Hua!"

Yvan Muller: "Keď máte najlepšie auto, vyhráva sa vždy ľahko. A tento víkend sme ukázali, že Citroën C-Elysée WTCC bol opäť najvýkonnejší. V prvých pretekoch sa mi podaril štart a vďaka tomu som ovládol preteky. Prvé dve či tri kolá som útočil, potom som už dával väčší pozor na pneumatiky. Až do cieľa sme si s Pechitom udržiavali odstup. Štart do druhých pretekov sa mi nepodaril až tak, ako Sébovi. Šieste miesto je v podstate najlepší možný výsledok. Sezóna je ešte dlhá, nahrávajú mi mnohé okolnosti a tak neprestávam veriť!"

José María López: "Yvan bol rýchlejší v kvalifikácii aj v pretekoch. Trochu som riskoval so zmenou aerodynamiky pre lepší prítlak, no nestačilo to na jeho ohrozenie. Gabriele bol stále blízko a až do cieľa som musel byť ostražitý. V druhých pretekoch som spravil chybu pri štarte a auto sa pohlo. Zabrzdil som, svetlá sa zhasli a ja som tak stratil viacero pozícii. Navyše do toho prišla penalizácia prejazdom boxovou uličkou. Obyčajne sa s chybami vyrovnávam ťažko. No teraz som si povedal, že musím otočiť stranu. Až doteraz bola sezóna výborná a aj vďaka tomu odchádzam z Ruska ako líder hodnotenia majstrovstiev sveta."

Ma Quing Hua: "S dvoma piatymi miestami som spokojný. Získal som body a Tiaga Monteira tak mám v celkovom hodnotení jazdcov stále na dohľad. Druhé preteky boli vzrušujúce: dobre som odštartoval, držal som sa v pelotóne na čele, no vytlačili ma mimo trate. Mohol som sa vrátiť, no v kolesách mi zostala zemina a jazdné vlastnosti boli nevyspytateľné. Vozidlo sa po niekoľkých kolách upokojilo a vrátil som sa na piatu priečku. Na lepší výsledok už bolo neskoro, no aj tak som spokojný!"

Sébastien Loeb: "Po nevydarenej kvalifikácii som vzhľadom na jedenástu štartovaciu pozíciu nemal veľké očakávania. Ak by som bol v druhých pretekoch na pozícii, ktorú mal Ma, mohol som dosiahnuť lepší výsledok. Dotkol som sa ho a on potom vyletel. Každopádne som nechcel tímového kolegu predbehnúť práve takýmto spôsobom a pustil som ho naspäť pred seba. Nemusel som byť však až taký slušný. Zvlášť, keď som si uvedomil, akým spôsobom do mňa narážali ostatní súperi. Za volantom som si to užíval, aj keď vlásenky mi veľmi nevyhovovali. Auto sme nastavili tak, aby sa lepšie cítilo v tiahlych zákrutách."

PRETEKY 1

1. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

2. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

3. Gabriele Tarquini (Honda Civic WTCC)

4. Rob Huff (Lada Vesta WTCC)

5. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)

6. Tom Chilton (Chevrolet RML Cruze TC1)

7. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

8. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

9. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)

10. Jaap Van Lagen (Lada Vesta WTCC)

14. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

 PRETEKY 2

1. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

2. Rob Huff (Lada Vesta WTCC)

3. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

4. Nick Catsburg (Lada Vesta WTCC)

5. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)

6. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

7. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)

8. Hugo Valente (Chevrolet RML Cruze TC1)

9. Tom Chilton (Chevrolet RML Cruze TC1)

10. Tom Coronel (Chevrolet RML Cruze TC1)

11. Rickard Rydell (Honda Civic WTCC)

12. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

HODNOTENIE MAJSTROVSTIEV SVETA JAZDCOV

1. José María López 199 b

2. Yvan Muller 164 b

3. Sébastien Loeb 135 b

4. Tiago Monteiro 102 b

5. Ma Qing Hua 84 b

HODNOTENIE MAJSTROVSTIEV SVETA KONŠTRUKTÉROV

1. Citroën 434 b

2. Honda 317 b

3. Lada 126 b

Top