[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
wtcc5

CITROËN DOMA TRIUMFOVAL !

– Francúzske preteky seriálu FIA WTCC sa konali na okruhu Paul Ricard. Pred domácimi fanúšikmi triumfoval Citroën !

– V prvých pretekoch tím Citroën Total absolútne dominoval. Prvé štyri priečky obsadili jeho jazdci v poradí Sébastien Loeb, Yvan Muller, José María López a Ma Qing Hua.

– V druhých pretekoch predviedol Pechito López jedinečný výkon a zvíťazil, na pódiu ho doplnil tretí Ma Qing Hua.

– José María López zvýšil náskok v hodnotení majstrovstiev sveta, Citroën sa vzďaľuje v hodnotení konštruktérov.

V regióne Provence, kde sa nachádza aj okruh Circuit Paul Ricard, vítalo návštevníkov pretekov FIA WTCC aj slnko, ktoré sa pripravovalo na začiatok leta. Štartovací rošt prvých pretekov obsadil klan značky Citroën. Z prvých radov štartovali Sébastien Loeb, Yvan Muller, José María López a Ma Qing Hua!

Sébastien Loeb využil pole position a od zhasnutia svetiel sa ujal vedenia. José María López sa chcel prešmyknúť dopredu, no Yvan Muller zavrel dvere. Loeb tak krúžil na čele, za ním nasledovali Muller, López a Ma.

Sébastien Loeb si rýchlo vypracoval pred svojimi kolegami náskok niekoľkých dĺžok. Za ním sa strhla bitka o umiestnenie, ktorú zvádzali Muller a López. Ma sa tohto súboja nezúčastňoval a držal sa za nimi. Pechito sa napriek niekoľkým pokusom nedostal pred štvornásobného majstra sveta a tak všetky vozidlá Citroën C-Elysée WTCC prešli pod šachovnicovou vlajkou v rovnakom poradí ako v kvalifikácii.

Ako vždy, aj teraz boli druhé preteky veľmi rušné! Z prvého miesta vyrazil Mehdi Bennani a snažil sa jazdiť čo najrýchlejšie. Maročan tak bol na čele pred jazdcami ako Michelisz, Monteiro, López, Ma a Loeb! Trojica pilotov Citroën sa dostala na čelo pretekov až na Yvana Mullera, ktorý štartoval až z desiateho radu.

Mehdi Bennani dostal za predčasný štart trest prejazdom cez boxovú uličku. Strhlo sa viacero súbojov: Monteiro a López bojovali o druhé miesto, Ma a Loeb bojovali o štvrté miesto a Valente a Muller bojovali o deviate!

Vo štvrtom kole Sébastien Loeb trafil kolík na vonkajšej časti zákruty. Vážne poškodil prednú časť svojho vozidla Citroën C-Elysée WTCC. Víťaz prvých pretekov tak musel odstúpiť.

O tri kolá neskôr zaútočil López na Tiaga Monteira. Vybral si vonkajšiu líniu pravotočivej zákruty. Pechita jeho rival atakoval, dotkol sa ho, no následne skončil v hodinách! Ma Qing Hua vyťažil zo súboja a dostal sa na druhú pozíciu!

José María López mal obrovskú motiváciu. V jedenástom kole sa dostal pred Ma Qing Hua na druhú pozíciu a tri kolá pred koncom sa dostal na čelo pretekov. Pechito si pripísal piate víťazstvo v sezóne a Ma Qing Hua vystúpil na pódium prvý raz od pretekov v Marakéši. Yvan Muller si po ostrých bojoch pripísal body za štvrté miesto, keď za ním zostali Valente a Van Lagen.

José María López má v hodnotení majstrovstiev sveta náskok 39 bodov. Za ním nasleduje  Yvan Muller, Sébastien Loeb zaostáva o 74 bodov. O štvrté miesto sa strhol tvrdý boj. Nádeje si robia Monteiro (114 b), Ma (113), Michelisz (112) a Tarquini (110)! Citroën má v hodnotí konštruktérov náskok už 193 bodov.

HLASY Z TÍMU

Yves Matton (Riaditeľ Citroën Racing): "Po štyroch prvých miestach v kvalifikácii sa našim pilotom podarilo uspieť aj v prvých pretekoch. Vidieť, ako Seb triumfoval pred svojimi fanúšikmi, je neobyčajný pocit. Zvlášť, keď sa mu podarilo zvíťaziť z prvého miesta na štarte. Dá sa povedať, že víťazstvo v druhých pretekoch si Pechito poriadne užije. Po dvoch podujatiach bez víťazstva sa opäť ocitol na najvyššom stupienku! Musíme vyzdvihnúť aj výkon, ktorý predviedol Ma Qing Hua. Bol to jeden z jeho najlepších víkendov v našom tíme. Yvan mohol dosiahnuť lepší výsledok. Pripravil sa o to dvoma priemernými štartmi. Úroveň našich jazdcov je natoľko vyrovnaná, že o výsledku rozhoduje aj najmenšia chybička. Bol to vynikajúci víkend pre Citroën Racing, pre FIA WTCC ako aj pre francúzsky motoršport!"

Sébastien Loeb: "Po prvý raz vo FIA WTCC sa mi podarilo zvíťaziť z prvého miesta na štarte. Štart nebol veľmi dobrý. Zle som nastavil spojku a v prvom kole som si musel brániť pozíciu. Následne som vďaka súboju, ktorý medzi sebou zviedli Yvan a Pechito, nabral náskok niekoľkých dĺžok a mohol som pokojne jazdiť v ideálnej stope. Do druhých pretekov so odštartoval naozaj dobre a predo mnou bol iba Ma Qing Hua. Vo štvrtej zákrute som spravil hlúpu chybu a kolidoval som s pneumatikami, ktoré označovali vonkajšiu časť zákruty. Vozidlo bolo veľmi poškodené a musel som odstúpiť. Napriek tretiemu víťazstvu v sezóne som mohol dosiahnuť viac. Beriem to tak, že som stratil body do hodnotenia šampionátu."

José María López: "Nemyslel som si, že by som mohol vyhrať na okruhu, na ktorom sa veľmi ťažko predbieha! Pri štarte druhých pretekov som si zvolil zlú líniu a medzera, ktorú som chcel využiť, sa zavrela. Podarilo sa mi dobre zareagovať a nestratil som žiadnu pozíciu. Najprv som predbehol Ma Qing Hua a začal som útočiť na Tiaga. Dotkol sa ma a vôbec som sa necítil zodpovedný za to, že dostal hodiny. Qing Hua to využil na predbehnutie. Ja som sa vrátil napriek tomu, že vozidlo ťahalo trochu doľava. Predbehol som ho, našiel som svoj rytmus a začal som naháňať Norberta Michelisza. Bol veľmi férový a zbytočne sa nebránil. Je neuveriteľné, že sa mi tu podarilo zvíťaziť, som veľmi šťastný."

Yvan Muller: "Prvé preteky sa rozhodli v úvodnom kole. Keďže sa mi nepodarilo predbehnúť Seba, zameral som sa na to, aby som si až do cieľa ustrážil svoju druhú pozíciu. V druhých pretekoch som zle odštartoval, napriek tomu som sa dostal dopredu, no bolo neskoro na to, aby som sa dostal na lepšie než štvrté miesto. Tento víkend nebol taký úspešný ako dva predchádzajúce, no aj o tom sú preteky."

Ma Qing Hua: "Je pre mňa veľkým zadosťučinením, že som sa opäť dostal na pódium. Ďakujem celému tímu, ktorý pre to spravil maximum! Skončiť v prvých pretekoch na štvrtom mieste za troma majstrami sveta, je veľký výsledok. Viac som nemohol očakávať, lebo je takmer nemožné predbehnúť rovnaké vozidlo. Na začiatku druhých pretekov som zariskoval, do prvej zákruty som vošiel po vonkajšej strane a oplatilo sa mi to. Potom sa kráľovsky prejavil Pechito. Nečakal som, že ma predbehne tak rýchlo! Pre mňa to bol dobrý víkend. Dúfam, že aj do ďalších pretekov si udržím takúto výkonnosť."

VÝSLEDKY

PRVÉ PRETEKY

1. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)

2. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

3. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

4. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)

5. Tom Chilton (Chevrolet RML Cruze TC1)

6. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

7. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

8. Gabriele Tarquini (Honda Civic WTCC)

9. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

10. Jaap van Lagen (Lada Vesta WTCC)

Najrýchlejšie kolo: Sébastien Loeb za 1’31’’148

 

DRUHÉ PRETEKY

1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

2. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

3. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)

4. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

5. Gabriele Tarquini (Honda Civic WTCC)

6. Hugo Valente (Chevrolet RML Cruze TC1)

7. Tom Coronel (Chevrolet RML Cruze TC1)

8. Tom Chilton (Chevrolet RML Cruze TC1)

9. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

10. Rickard Rydell (Honda Civic WTCC)

Najrýchlejšie kolo: José María López za 1’31’’575

 

MAJSTROVSTVÁ SVETA JAZDCOV

1. José María López 282 b

2. Yvan Muller 243 b

3. Sébastien Loeb 208 b

4. Tiago Monteiro 114 b

5. Ma Qing Hua 113 b

6. Norbert Michelisz 112 b

7. Gabriele Tarquini 110 b

11. Mehdi Bennani 40 b


MAJSTROVSTVÁ SVETA KONŠTRUKTÉROV

1. Citroën 621 b

2. Honda 428 b

3. Lada 190 b

Top