[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
wtcc3

CITROËN OVLÁDOL SLOVENSKÉ PÓDIUM !

Tím Citroën Total ovládol pódium oboch dnešných pretekov FIA WTCC na okruhu Slovakia Ring.

V prvých pretekoch bolo poradie v cieli rovnaké ako v kvalifikácii. Yvan Muller zvíťazil, za ním boli José María López a Sébastien Loeb.

Loeb zvíťazil v druhých pretekoch vďaka raketovému štartu, za ním skončili López a Muller.

José María López si v polovici sezóny udržal svoj náskok v hodnotení jazdcov. Citroën zvýšil vedenie v hodnotení konštruktérov.

Tri pretekárske vozidlá Citroën C-Elysée WTCC sa na prvé prvé tri miesta na štarte prvých pretekov zoraďovali pred plnými tribúnami a pod žiariacim slnkom. Svetlá zhasli a Yvan Muller naplno vyťažil z pole position. Sébastien Loeb a José María López bojovali plece pri pleci. Vozidlá sa priam dotýkali a Argentínčan si udržal vnútornú pozíciu pred Alsasanom. Ma Qing Hua štartoval zo siedmej pozície a pelotón ho pri štarte pribrzdil. Číňan si poškodil auto a mechanici ho pre istotu stiahli z pretekov, aby pred druhým štartom odstránili všetky problémy.

Yvan Muller si na čele pretekov budoval náskok pred tímovými kolegami. Počas všetkých jedenástich kôl bol Sébastien Loeb pár metrov za José María Lópezom a nepodarilo sa mu predbehnúť ho. Tri vozidlá Citroën C-Elysée WTCC prešli v tomto poradí aj cez cieľovú čiaru a Muller si pripísal štvrté víťazstvo v sezóne!

Po pár minútach sa jazdci postavili na štart druhých pretekov. Napriek snahe celého tímu musel Ma Qing Hua odstúpiť pre problémy so spojkou a zo Slovenska odchádzal bez bodového zápisu.

Sébastien Loeb vystrelil zo štartovacieho roštu ako blesk a po prvej zákrute sa dostal z ôsmeho miesta na druhé! Deväťnásobný majster sveta v rely mal za pätami José María Lópeza. Túto dvojicou rýchlo dobehol aj Yvan Muller, hneď potom, ako zo seba striasol Huga Valenteho.

Loebovi sa na začiatku druhého kola podarilo predbehnúť Tarquiniho. O chvíľu neskôr už bol v obkľúčení Lópeza a Mullera: na čele pretekov boli tri vozidlá značky Citroën! José María López musel využiť všetky svoje schopnosti, aby odolával tlaku, ktorý na neho vyvíjal Yvan Muller. Súboje boli tvrdé, no športové. Poradie sa však až do konca pretekov nemenilo. Pod šachovnicovou vlajkou prešli štartové čísla v poradí 9, 37 a 68.

Sébastien Loeb si pripísal štvrté víťazstvo v seriáli FIA WTCC. V roku 2014 triumfoval v Marrákeši a na Slovakia Ringu, v roku 2015 vyhral v Termas de Río Hondo.

José María López si upevnil vedúcu pozíciu v hodnotení majstrovstiev sveta. Yvan Muller a Sébastien Loeb majú za ním odstup 30 a 61 bodov. Ma Qing Hua je v celkovom hodnotení na siedmej pozícii. Citroën si tento víkend pripísal maximálny počet bodov a na svojom konte ich má už 529, čo je o 163 bodov viac ako má druhá značka v poradí.

HLASY Z TÍMU

Carlos Tavares, generálny riaditeľ PSA Peugeot Citroën: "Po vynikajúcej kvalifikácii sú dvoje pretekov s plným bodovým ziskom vynikajúcim zavŕšením dokonalého víkendu. Blahoželám pilotom, ktorí pretavili do úspechu prácu vedenia tímu, inžinierov a mechanikov. Citroën Racing opäť preukázal svoju kvalitu, bojovnosť a tímový duch. Sú tak príkladom pre všetkých v skupine PSA, ktorý by sme mali každý deň nasledovať: posúvať svoje limity a dosahovať ciele, ktoré sa nám kedysi zdali byť vzdialené. Musíme sa prekonávať každý deň a spolu si zvyšovať sebavedomie."

Yvan Muller: "Veľmi sa teším z výsledku týchto dvoch pretekov. V prvých pretekoch mi veľmi dobrý štart v podstate zaručil víťazstvo. Útočil som od prvých zákrut, aby som si poistil prvé miesto. Následne som sa snažil šetriť pneumatiky, no stále som sa musel sústrediť, pretože Pechito a Seb boli iba kúsok za mnou. V druhých pretekoch sme všetci traja vyťažili z vynikajúceho štartu a v prvých metroch sme sa posunuli o viacero pozícií. Stačilo pár zákrut a pred nami bol už iba Gabriele Tarquini. Seb odviedol dobrú robotu a dostal sa na čelo. My sme ho potom už len nasledovali!"

Sébastien Loeb: "Radujem sa, lebo som na pódiu opäť vystúpil na najvyšší stupienok. Naposledy to bolo v Argentíne a to je už dosť dávno! V prvých pretekoch som sa snažil donútiť Pechita, aby spravil chybu, no nemal som priestor na to, aby som ho predbehol. V druhých pretekoch bol kľúčový štart. Využil som viacero dobrých možností a čoskoro bol predo mnou už iba Gabriele Tarquini. Bránil sa dobre, no aj tak som našiel možnosť, ako ho predbehnúť. Následne som sa snažil o zvýšenie náskoku. Dnes boli jazdné vlastnosti môjho vozidla Citroën C-Elysée WTCC naozaj fantastické!"

José María López: "Blahoželám tímovým kolegom k víťazstvám! Teším sa z dvoch pódiových umiestnení a z toho, že som si udržal vedenie v šampionáte. Viem, že až do konca sezóny nás čakajú ešte mnohé náročné súboje. Teší ma, že v jej polovici som na vedúcej pozícii a mám významný náskok. Všetci pracujeme naplno a neprestaneme napredovať. Je pre mňa veľmi motivujúce, keď sa môžem vyvíjať v takomto tíme."

Ma Qing Hua: "Som smutný, že opúšťam Slovensko bez bodového zisku. Moje kvalifikačné časy mi dávali nádej na dobré výsledky. Na začiatku druhých pretekov som sa však potýkal s problémami so spojkou. Našťastie sa ich podarilo vyriešiť a mohol som pokračovať v pretekoch!"

VÝSLEDKY

PRVÉ PRETEKY

1. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

2. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

3. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)

4. Rob Huff (Lada Vesta WTCC)

5. Hugo Valente (Chevrolet RML Cruze TC1)

6. Gabriele Tarquini (Honda Civic WTCC)

7. Tom Chilton (Chevrolet RML Cruze TC1)

8. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

9. Tom Coronel (Chevrolet RML Cruze TC1)

10. Nestor Girolami (Honda Civic WTCC)

Najrýchlejšie kolo: Yvan Muller za 2’05’’748

 

DRUHÉ PRETEKY

1. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)

2. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

3. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

4. Gabriele Tarquini (Honda Civic WTCC)

5. Hugo Valente (Chevrolet RML Cruze TC1)

6. Jaap van Lagen (Lada Vesta WTCC)

7. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

8. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

9. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

10. Tom Coronel (Chevrolet RML Cruze TC1)

Najrýchlejšie kolo: Sébastien Loeb za 2’06’’620

MAJSTROVSTVÁ SVETA JAZDCOV

1. José María López 239 b

2. Yvan Muller 209 b

3. Sébastien Loeb 178 b

4. Tiago Monteiro 108 b

5. Gabriele Tarquini 96 b

6. Norbert Michelisz 86 b

7. Ma Qing Hua 84 b

11. Mehdi Bennani 40 b


MAJSTROVSTVÁ SVETA KONŠTRUKTÉROV

1. Citroën 529 b

2. Honda 366 b

3. Lada 157 b

Top