[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
WTCC Slovakia Ring

JOSÉ MARÍA LÓPEZ S TESNÝM VÍŤAZSTVOM !

Hlavné preteky FIA WTCC na okruhu Slovakia Ring boli až do poslednej zákruty nerozhodné a až v poslednom momente ich na svoju stranu strhol José María López. Jazdec tímu Citroën Total potvrdil na začiatku sezóny svoju vynikajúcu formu a to aj napriek tomu, že vozidlá Citroën C-Elysée WTCC vozili 80 kg dodatočnej záťaže.

Tak ako v sobotu počas kvalifikácie, aj v nedeľu vítalo divákov na okruhu Slovakia Ring slnečné počasie. Podľa pravidiel sa prví desiati jazdci z kvalifikácie zoradili na otváracie preteky v opačnom poradí. José María López štartoval z ôsmej a Yvan Muller z desiatej pozície.

Najlepší štart predviedol Mehdi Bennani a ujal sa vedenia. Vynikajúcu prácu odvádzali v pelotóne José María López a Yvan Muller, ktorí prvé kolo zakončili na piatom a šiestom mieste.

Lópezovi sa rýchlo podarilo predbehnúť Tarquiniho, no na výjazde zo zákruty bol široký, čo využil Muller a predbehol ho. Obe vozidlá Citroën C-Elysée WTCC bojovali v skupine prenasledovateľov a jazdili tesne vedľa seba až do siedmeho kola, kedy López našiel medzeru a dostal sa pred Mullera.

Tri kolá pred koncom sa na čelo pretekov dostal Tiago Monteiro. Mehdi Bennani následne až do šachovnicovej vlajky odolával útokom Roba Huffa.

Posledné kolo sa nieslo v nástupe Norberta Michelisza, ktorý predbehol Yvana Mullera a dotiahol sa na José María Lópeza. Dvojnásobný majster sveta sa však držal a uchránil si piate miesto, zatiaľ čo jeho tímový kolega preťal pásku na siedmej pozícii.

Po hodinovej prestávke mechanici začali pripravovať vozidlá na hlavné preteky. Po zhasnutí svetiel stratil Yvan Muller svoju vedúcu pozíciu. Naopak, José María López sa prebojoval z tretej na prvú. Po kontakte s Nickom Catsburgom v prvej zákrute sa Yvan Muller posunul na tretie miesto.

Štvornásobný majster sveta následne kolidoval s Robom Huffom sa prišiel o päť priečok. Začiatok pretekov výrazne ovplyvnil plány tímu Citroën, pretože López prepustil prvé miesto, kam sa dostal Catsburg! Napriek silným vibráciám v zadnej časti vozidla sa Pechito držal v kontaktnej vzdialenosti a zároveň sledoval, čo robí Tiago Monteiro.

Rytmus sa začal priostrovať tri kolá pred koncom, kedy Catsburg strácal rýchlosť. Vedúca trojica sa dostala do jedného klbka a Pachito sa prebojoval na čelo! Stále sa na neho doťahoval Monteiro, no Argentínčan odolal a v cieli mu patrilo druhé víťazstvo v rade v hlavných pretekoch. Po tvrdej obrane svojej pozície v pelotóne prišiel Yvan Muller na šiestom mieste a priniesol do tímu podstatné body.

Tím Citroën Total už od pondelka naberie smer Budapešť. Tretie pokračovanie Majstrovstiev sveta FIA WTCC sa 23. a 24. apríla odohrá na okruhu Hungaroring.

HLASY Z TÍMU

Yves Matton (Riaditeľ Citroën Racing): „Keďže sme aj po dvoch pretekoch, v ktorých sme oproti ostatným konkurentom doplácali na výraznú penalizáciu, stále v kontakte so špičkou hodnotenia, môžeme byť spokojní. Tím sa na preteky veľmi dobre pripravil, pretože sme očakávali ešte náročnejšiu úlohu ako na okruhu Paul Ricard. Mechanikom sa podarilo nájsť dobrý kompromis v nastavení. Vozidlá boli dostatočne výkonné a popri tom šetrili pneumatiky. Žiaľ, Yvan nevedel naplno vyťažiť zo svojej pole position, no Petchito sa o víťazstvo, ktoré sa zdalo byť vzdialené, vynikajúco pobil. Pre nás sa sezóna 2016 nanovo začne o týždeň v Maďarsku, kde sa dodatočná záťaž nanovo prepočíta.”

José María López (Citroën C-Elysée WTCC n° 37): „Som šťastný, že môj Citroën bol taký rýchly, ale zároveň aj taký odolný! Štart pretekov bol pre mňa veľmi dôležitý. Podarilo sa mi veľmi dobre vyraziť vpred a vyťažiť z toho maximum. Počas prvých dvoch kôl som si chcel vypracovať aspoň malý náskok. No potom sa mi vľavo vzadu niečo zlomilo a cítil som silné vibrácie. Pri spomaľovaní sa zvuk zosilňoval. Vo všetkých pravých zákrutách som mal pocit, že musím vypadnúť! Ostal som však sústredený a cez vysielačku som zisťoval počet kôl do konca. Zdalo sa, že Nick mal ku koncu problémy a mohol som ho predbehnúť, no až do konca to bolo napínavé. O to viac si vážim dnešné víťazstvo.”

Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC n° 68): „Prvé preteky boli v mojom podaní celkom dobré. Štart bol v poriadku a vzhľadom na záťaž sa mi podaril aj dobrý výsledok, s ktorým som mal šancu aj v ďalších pretekoch. Do hlavných pretekov sme však zvolili zlú stratégiu štartu. Od toho momentu som nemohol od môjho vozidla nič očakávať, pretože nastavenie nebolo pripravené na jazdu v pelotóne. Správanie sa niektorých pilotov bolo na hranici korektnosti, no pri dobrom štarte by som nič s toho neriešil! Verím, že budúci týždeň v Maďarsku to už bude lepší víkend.”

 

HLAVNÉ PRETEKY

1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

2. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

3. Nick Catsburg (Lada Vesta WTCC)

4. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

5. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

6. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

7. Tom Chilton (Citroën C-Elysée WTCC)

12. Grégoire Demoustier (Citroën C-Elysée WTCC)

NAJLEPŠÍ ČAS: José María López za 2’06’’669

 

MAJSTROVSTVÁ SVETA JAZDCOV

1. Tiago Monteiro 77 b

2. José María López 76 b

3. Norbert Michelisz 52 b

4. Rob Huff 49 b

5. Mehdi Bennani 48 b

6. Yvan Muller 36 b

10. Tom Chilton 12 b

 

MAJSTROVSTVÁ SVETA KONŠTRUKTÉROV

1. Honda 167 b

2. Citroën 164 b

3. Lada 89 b

4. Polestar 30 b

Top