[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
wtcc final

LÓPEZ A MULLER NA STUPŇOCH VÍŤAZOV !

José María López štartoval v tejto sezóne po siedmy raz z pole position a dosiahol desiate víťazstvo, čím dokonale obhájil titul majstra sveta FIA WTCC 2015.

Víťazstvom v úplne posledných pretekoch sa Yvan Muller dostal na druhé miesto v celkovom poradí, iba o bod za ním skončil Sébastien Loeb.

V druhých pretekoch sa dostal na pódium aj Ma Qing Hua a jazdci značky Citroën tak obsadili prvé štyri miesta v celkovom hodnotení majstrovstiev sveta. Značke sa tak podarilo dosiahnuť rekord v počte bodov získaných za sezónu.

Tím Citroën Racing pripravil Sébastienovi Loebovi dojímavú rozlúčku po pätnástich rokoch spolupráce.

Keď sa v neskoré popoludnie začínala posledná časť kvalifikácie, slnko sa pomaly skláňalo nad obzor. Vozidlá Citroën C-Elysée WTCC potvrdzovali výkony z voľných tréningov a bez problémov sa dostali z prvej kvalifikácie. Menej dôvodov na spokojnosť s autom mal Yvan Muller, ktorý sa nedostal do tretej časti kvalifikácie. Dosiahol ôsmy najrýchlejší čas, o priečku lepší ako Ma Qing Hua. Alsasan však mal dobrú pozíciu na štarte druhých pretekov.

Do tretej časti kvalifikácie ako prvý vyštartoval Mehdi Bennani a dosiahol vynikajúci čas

2’ 01’’ 311. Na tento čas pilota tímu Sébastien Loeb Racing nedosiahli Sébastien Loeb, Nick Catsburg ani Hugo Valente. Novým vládcom okruhu sa stal až José María López. Argentínčan získal za čas 2’ 00’’ 947 svoju siedmu pole position v sezóne, čím vyrovnal rekord z roku 2014.

Keď sa o 21:30 vozidlá stavali na štart, vládla nad okruhom už noc. Po zhasnutí svetiel si José María López udržiaval náskok a za ním krúžili Mehdi Bennani, Sébastien Loeb, Hugo Valente, Ma Qing Hua a Yvan Muller.

Valente sa v druhom kole dostal pred Loeba. Počas celých pretekov krúžili po trati dvojičky Valente/Loeb a Ma/Muller, no k žiadnym predbiehacím manévrom sa už nedostali. Preteky po desiaty raz v sezóne vyhral Pechito López.

Po krátkej prestávke sa piloti zoradili na štart druhých pretekov. Z prvého radu veľmi zle odštartoval Tom Coronel, čo ihneď využil Ma Qing Hua. Zo situácie vyťažil Yvan Muller, ktorý sa ujal druhej pozície za Johnom Filippim. Na konci prvého kola sa po strete dvoch vozidiel dostalo na trať aj bezpečnostné vozidlo. Jeden z protivníkov vytlačil v prvej zákrute Josého Maríu Lópeza a ten sa ocitol na dvanástej priečke.

Preteky pokračovali po štyroch kolách a Yvan Muller atakoval vedúceho pretekára. O kolo neskôr využil voľný priestor v zákrute, no Filippi mu zavrel dvere a spôsobil kontakt vozidiel. Od komisárov si za to vyslúžil trest v podobe prejazdu boxov.

Yvan Muller postupne zvyšoval svoj náskok. Za ním jazdil Ma Qing Hua, ktorý si upevňoval druhú pozíciu. O tretie miesto zvádzal tuhý boj Norbert Michelisz. Dorážal na neho Sébastien Loeb. Ak by sa dostal na pódium, obhájil by druhé miesto v celkovom hodnotení sezóny majstrovstiev sveta! Až po šachovnicovú vlajku sa však už poradie nemenilo a Yvan Muller si pripísal šieste víťazstvo v sezóne. Preteky oživilo viacero predbiehacích manévrov, ktoré predviedol José María López. Vďaka nim dokončil preteky na ôsmom mieste.

Sébastien Loeb sa v cieli dočkal vrelého prijatia od celého tímu Citroën Racing, ktorý mu za jeho výkony v tomto tíme pripravil dlhotrvajúce standing ovation.

HLASY Z TÍMU

Yves Matton, riaditeľ tímu Citroën Racing: "So sezónou sme nanajvýš spokojní. V 24 pretekoch dosiahol tím Citroën Total WTCC 21 víťazstiev, titul majstra svete medzi konštruktérmi a medzi jazdcami nám patria prvé štyri priečky. José María López a Yvan Muller dnes potvrdili, že sú najlepšími pilotmi v tejto disciplíne. Celý tím dnes pretekal s myšlienkou, že sú to posledné spoločné preteky, kde je s nami aj Sébastien Loeb. Dnes sa zavŕšila veľká kapitola automobilového športu. Na Sébastiena budeme mať len tie najlepšie spomienky."

José María López: "Bol to jedinečný víkend. Vozidlo išlo od prvých kôl vynikajúco a my sme jeho výkon stále vylepšovali. Jazdné vlastnosti môjho vozidla Citroën C-Elysée WTCC boli perfektné, v podstate som ho len musel udržať na dráhe. Je vynikajúce, že som sezónu zakončil víťazstvom, no je mi trochu ľúto, že je tu koniec. A do začiatku ďalšej je pred nami ešte veľa času. Chcel by som celému tímu poďakovať za všetko, čo pre mňa za ostatné dva roky spravil. Zároveň prajem Sébastienovi všetko najlepšie do ďalšej kariéry. Bolo pre mňa cťou jazdiť s ním v jednom tíme a určite mi bude chýbať."

Yvan Muller: "Dnes som chcel vyhrať aspoň jedny preteky a som rád, že sa mi to podarilo. Moji inžinieri aj mechanici majú za sebou náročné dva dni, pretože som nebol spokojný s nastavením. Po tvrdej práci sa nám podarilo dosiahnuť uspokojivé pretekárske nastavenie. Nakoniec som bol rýchlejší ako v kvalifikácii. Rovnako ako Pechito chcem poďakovať tímu a mojim kolegom. Tieto výsledky sme dosiahli iba vďaka tímovej práci. Vďaka patrí tímu a zvlášť Sebovi, ktorému prajem do budúcnosti len to najlepšie."

Ma Qing Hua: "Chcem poďakovať tímu Citroën Total, že mi dal príležitosť absolvovať prvú kompletnú sezónu vo FIA WTCC. Jazdil som s troma špičkovými kolegami. Bolo mi cťou, že som bol s nimi v blízkom kontakte. Body z dnešných pretekov ma vyniesli na štvrté miesto v celkovom hodnotení majstrovstiev sveta. Som hrdý, že som tieto úspechy dosiahol práve s tímom Citroën."

Sébastien Loeb: "Chcel som si udržať druhé miesto v celkovom hodnotení šampionátu. Vedel som, že to bude veľmi náročné, lebo Yvan bol veľmi ťažký protivník. Nesmútim, aj keď bol rozdiel iba jeden bod. Myslím, že mám za sebou dobrý víkend - v kvalifikácii aj v pretekoch. Na túto disciplínu mi ostávajú len tie najlepšie spomienky. Ďakujem za to značke Citroën, aj za to, čo sme spolu dosiahli za ostatných pätnásť rokov. Dnes som bol s tímom naposledy a ovládli ma silné emócie. Pozerám sa však do budúcnosti, kde ma čaká niekoľko vzrušujúcich výziev!"

VÝSLEDKY

KVALIFIKÁCIA

1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

2. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

3. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)

4. Hugo Valente (Chevrolet RML Cruze TC1)

5. Nick Catsburg (Lada Vesta WTCC)

6. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

7. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)

8. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

PRVÉ PRETEKY

1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

2. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

3. Hugo Valente (Chevrolet RML Cruze TC1)

4. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)

5. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)

6. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

NAJLEPŠÍ ČAS: José María López za 2’ 01’’ 628

DRUHÉ PRETEKY

1. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

2. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)

3. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

4. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)

5. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

8. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

NAJLEPŠÍ ČAS: Yvan Muller za 2’ 02’’ 450

 

MAJSTROVSTVÁ SVETA JAZDCOV

1. José María López 475 bodov

2. Yvan Muller 357 b

3. Sébastien Loeb 356 b

4. Ma Qing Hua 241 b

5. Gabriele Tarquini 197 b

8. Mehdi Bennani 127 b

 

MAJSTROVSTVÁ SVETA KONŠTRUKTÉROV

1. Citroën 1069 b

2. Honda 721 b

3. Lada 376 b

Top