[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
WTCC  Paul Ricard 2

LOPEZ NA ČELE HODNOTENIA WTCC!

Tím Citroën aj na začiatku sezóny FIA WTCC 2016 potvrdzuje, že v tejto disciplíne patrí na špičku. Napriek tomu, že Citroën C-Elysée WTCC sa musel vyrovnať s pridanou hmotnosťou 80 kg, José Maria López v hlavných pretekoch zvíťazil a z okruhu Circuit Paul Ricard odchádzal ako líder hodnotenia majstrovstiev sveta.

Nad oblohou v Provence viseli sivé mraky, no vozidlá opúšťali garáže a do otváracích pretekov štartovali v suchom počasí. Pri štarte v opačnom poradí vyrážali Yvan Muller a José Maria López z 8. a 10. miesta.

Piloti tímu Citroën Total si predsavzali, že budú šetriť svoje vozidlá Citroën C-Elysée WTCC do hlavných pretekov a z 8. a 11. miesta sa vyhli tlačenici na začiatku pretekov. Yvan však za zlý štart dostal trest v podobe prejazdu boxovou uličkou. Po ňom sa Alsasan zaradil na chvost pelotónu.

José María López predbehol Tarquiniho a dostal sa na deviate miesto. Po ďalších stovkách metrov sa posunul o tri miesta. Využil pri tom, že Ekblom dostal hodiny. Za ním sa ocitli ešte aj Coronel a neskôr Catsburg!

Argentínčanovi na šiestom mieste prekážal v posledných kolách v ceste vpred Hugo Valente. Bez risku stretu sa však cez neho nevedel dostať. Do hodnotenia konštruktérov prispel dôležitými bodmi aj Mehdi Bennani, ktorý skončil na druhom mieste za volantom modelu Citroën C-Elysée WTCC tímu Sébastien Loeb Racing.

Podujatie na okruhu Circuit Paul Ricard vyvrcholilo hlavnými pretekmi. Továrenské vozidlá Citroën C-Elysée WTCC predviedli dokonalý štart. José María López sa ujal vedenia, za ním nasledoval Yvan Muller. Argentínčan si následne vypracoval aj mierny náskok.

Yvan nechcel dopustiť, aby ho predbehol Tiago Monteiro. Odolával sedem kôl, no v zákrute du Pont ho jeho súper vytlačil z trate. Situáciu využil aj Norbert Michelisz. Pre jeho Citroën tak nakoniec zostala iba štvrtá priečka.

V posledných kolách sa Tiago Monteiro doťahoval a José María López bol na dohľad. Napriek odchádzajúcim pneumatikám, čo bol jeden z následkov 80 kg extra záťaže, dvojitý šampión odolal a šachovnicovú vlajku videl ako prvý. Dosiahol tak 22. víťazstvo v seriáli FIA WTCC.

José María López sa vďaka svojim výsledkom dostal na čelo hodnotenia majstrovstiev sveta. O štyri body za ním štartuje sezónu Monteiro. Medzi konštruktérmi sa značke Citroën podarilo vyťažiť z nevýhodných podmienok maximum: za lídrom zaostávajú iba o jeden bod.

Najbližšie preteky sa konajú o dva týždne na okruhu Slovakia Ring (15. - 17. apríla).

 

HLASY Z TÍMU

Yves Matton (Riaditeľ Citroën Racing): „Sme rozhorčení z pravidiel, ktoré trestajú úradujúceho majstra sveta medzi konštruktérmi. No aj napriek tomu sme potvrdili, že Citroën C-Elysée WTCC je aj naďalej najlepším vozidlom v tejto disciplíne. Výsledky otváracích pretekov neberiem veľmi do úvahy, pretože nezohľadňujú reálne rozloženie síl. Na druhej strane, to, čo ukázal Pechito Lopez v hlavných pretekoch, vynahradilo všetko úsilie, ktoré sme vynaložili počas zimnej prípravy. Prvú priečku v hodnotení jazdcov beriem ako veľké zadosťučinenie. Pri troche šťastia by sme viedli aj medzi konštruktérmi. Náročný víkend na nás čaká ešte aj na Slovensku, no potom by sme mali už bojovať s rovnakými zbraňami ako naši súperi.”

José María López (Citroën C-Elysée WTCC n° 37): „Na začiatku hlavných pretekov som trochu riskoval a som rád, že sa mi podarilo dostať sa pred Yvana. Hmotnostný rozdiel bol naozaj citeľný a len vďaka tomu sa Tiago dostal cez Yvana a následne sa dotiahol na mňa. Posledné kolá boli veľmi náročné. Moje pneumatiky mleli z posledného a vôbec nebolo jednoduché udržať sa vpredu. Opäť veľké bravo pre značku Citroën! Vedeli sme, že to bude náročné, no odchádzame so vztýčenou hlavou a sme na čele hodnotenia majstrovstiev sveta.”

Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC n° 68): „Sezóna sa opäť nezačína podľa mojich predstáv a to aj napriek sľubným výsledkom z kvalifikácie. Na štarte prvých pretekov som spravil chybu a trest bol logický. Od toho momentu som nemohol pomyslieť na body. Na druhej strane, štart do hlavných pretekov bol vynikajúci. Nedalo sa však súperiť s Hondou, ktorá bola o 80 kg ľahšia. Tiago Monteiro si dovolil odvážny manéver, ťukol do mňa a stratil som dve miesta. Je to škoda a zo štvrtého miesta som sklamaný.”

HLAVNÉ PRETEKY

1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)
2. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

3. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

4. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)
5. Nick Catsburg (Lada Vesta WTCC)

8. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)
9. Tom Chilton (Citroën C-Elysée WTCC)
13. Grégoire Demoustier (Citroën C-Elysée WTCC)

MAJSTROVSTVÁ SVETA JAZDCOV
1. José María López 38 b
2. Tiago Monteiro 34 b

3. Rob Huff 33 b

4. Norbert Michelisz 30 b

5. Mehdi Bennani 22 b
7. Yvan Muller 15 b
11. Tom Chilton 4 b
12. Grégoire Demoustier 1 b

 

Top