[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
Lopez majster sveta

JOSÉ MARÍA LÓPEZ OBHÁJIL TITUL MAJSTRA SVETA!

José María López si vďaka pole position a víťazstvu v prvých pretekoch zabezpečil predčasnú obhajobu titulu majstra sveta FIA WTCC. Oba tituly získal s tímom Citroën Total.

Argentínčana na pódiu sprevádzali tímoví kolegovia Sébastien Loeb a Ma Qing Hua. Tí skončili na rovnakých pozíciách aj v druhých pretekoch.

Vozidlá Citroën C-Elysée WTCC si od začiatku dňa počínali skvele a v kvalifikácii ovládli prvých päť miest.

Aj po získaní titulov majstra sveta medzi konštruktérmi a jazdcami ponúka Citroën dávku napätia: boj o druhé miesto celkového poradia je ešte stále otvorený. Yvana Mullera a Sébastiena Loeba delia navzájom iba dva body. Definitíva padne v Katare.

Po dni voľných tréningov, kedy sa medzi pretekármi neukazovali žiadne veľké rozdiely, sa všetko začalo miešať počas kvalifikácie. Jazdci na vozidlách Citroën C-Elysée WTCC vyťažili z tréningov maximum a po prvý raz úplne ovládli štartovací rošt. Po šiesty raz v sezóne bol najrýchlejší José María López. Za Argentínčanom sa zoradili Sébastien Loeb, Yvan Muller, Ma Qing Hua a Mehdi Bennani.

Na konci popoludnia sa zaplnili tribúny okruhu Chang International Circuit a jazdci sa zoradili na štarte. Okrem okruhu na nich čakali aj extrémne podmienky. Teplota vzduchu 33°C, vlhkosť 60% a asfalt zohriaty na 45°C.

Zhasli svetlá a José María López predviedol perfektný štart. Usadil sa na čele, za ním nasledoval Sébastien Loeb, zatiaľ čo Ma Qing Hua a Yvan Muller bojovali plece pri pleci. Posledný menovaný sa nedostal ďaleko. Po kontakte s ďalšími dvoma jazdcami musel s poškodenou zadnou nápravou zamieriť do boxov. Vyťažil z toho Medhi Bennani, ktorý sa dostal na tretiu pozíciu.

Po odchode spomaľovacieho vozidla sa pred Maročana dostal Ma Qing Hua a poradie na prvých štyroch miestach sa až do konca pretekov nezmenilo. Sébastien Loeb stále útočil, no aj napriek tomu si José María López postrážil svoju pozíciu a tešil sa z deviateho víťazstva v sezóne. Získal tak dôležité body do boja o celkový titul majstra sveta kategórie FIA WTCC.

Oslavy sa museli odložiť na neskôr. Na rade boli ešte druhé preteky. Štart bol opäť chaotický. Yvan Muller musel odstúpiť už po prvej zákrute, kedy s ním kolidoval Ma Qing Hua. Na konci prvého kola bol na čele Michelisz, za ním sa zoradili Monteiro, Chilton, Loeb, Ma a López.

Preteky boli bláznivé a diváci videli mnoho predbiehacích manévrov. Sébastien Loeb sa rýchlo dostal na druhé miesto. Zvyšoval tempo a Monteiro jeho tlaku odolával iba veľmi ťažko. Preteky nakoniec pre nízku viditeľnosť zastavili červené vlajky.

Sébastien Loeb sa tak napokon tešil z druhého miesta. Za ním skončili Ma Qing Hua a José María López, ktorí tiež predviedli niekoľko pekných predbiehacích manévrov.

HLASY Z TÍMU

Yves Matton (Riaditeľ Citroën Racing): „Po tom, ako sme v Šanghaji získali titul majstra sveta medzi konštruktérmi, ma dnes veľmi potešilo, že José María López obhájil svoje celkové prvenstvo medzi jazdcami. Je to zavŕšenie vynikajúcej sezóny plnej jedinečných výsledkov a výkonov. Aj keď to nie je najdôležitejší moment dňa, chcel by som obzvlášť vyzdvihnúť náš výkon v kvalifikácii, kde sme obsadili prvých päť miest. To je niečo, čo sa ťažko prekonáva. Ukazuje to na silného tímového ducha, ktorý nás neustále tlačí vpred. Na druhej strane, sklamali nás výsledky druhých pretekov. Ak by ich neukončili červené vlajky, mal by Sébastien Loeb veľkú šancu na víťazstvo.“ 

José María López: „Z druhého titulu majstra sveta mám obrovskú radosť. Minulý rok sa hovorilo predovšetkým o prvom úspešnom Argentínčanovi od čias Juana Manuela Fangia. No tento rok chcem vyzdvihnúť najmä moju rodinu, ktorá má na mojich úspechoch obrovskú zásluhu. Moja kariéra sa začala v 23 rokoch. Po všetkých tých sezónach je moja vášeň stále rovnako veľká ako na začiatku a obhajoba majstrovského titulu má pre mňa vysokú cenu. Ďakujem aj tímu Citroën Racing, ktorý mi dal šancu a môžem tak pretekať s takýmito jedinečnými kolegami. Tento rok sa úroveň šampionátu zvýšila. Preto mnou lomcujú ešte silnejšie emócie ako v roku 2014. Na tieto chvíle si budem dlho pamätať.“

Sébastien Loeb: „Blahoželám Pechitovi k tomuto titulu! Je radosť spolupracovať s ním a v tejto veľmi dobrej atmosfére žijeme už takmer dva roky. A stále je veľmi ťažké dostať sa pred neho. Tešia ma dve pódiové umiestnenia z pretekov, no i tak som sklamaný. Bez ukončenia pretekov červenými vlajkami by som mohol pokračovať v stíhacej jazde. Moje šance na víťazstvo v pretekoch boli veľmi veľké. V celkovom hodnotení som sa dostal veľmi blízko k Yvanovi a v Katare by som chcel dosiahnuť na druhé miesto v celkovom hodnotení!“

Yvan Muller: „Ešte dobre, že kvalifikácia bola naplánovaná na nedeľňajšie doobedie, inak by som si dnes veľmi nezajazdil. Po dvoch odstúpeniach v prvej zákrute sa nič iné ani nedá povedať. Šport je už taký, no ešte stále je o čo bojovať. Blahoželám Josému k titulu, má za sebou vynikajúcu sezónu.“

Ma Qing Hua: „Teším sa s Pechitom, tento titul si naozaj zaslúžil. Celú sezónu bol veľmi silný a pre mňa bolo veľkým prínosom, že som s ním mohol jazdiť. Veľa som sa popri tom naučil. Dnešok bol veľmi náročný, veď sme jazdili natlačení jeden na druhého. Vďaka kvalifikácii sme mali veľmi dobrú pozíciu a teší ma, že som dvakrát skončil na pódiových umiestneniach. Vďaka tomu si udržím štvrté miesto v celkovom hodnotení šampionátu, no pôjdem naplno až do konca!“

VÝSLEDKY

KVALIFIKÁCIA

1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)
2. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)
3. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)
4. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)
5. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

PRETEKY 1

1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)
2. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)
3. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)
4. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)
5. Gabriele Tarquini (Honda Civic WTCC)
Najrýchlejšie kolo: Sébastien Loeb za 1’39’’577

PRETEKY 2

1. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)
2. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)
3. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)
4. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)
7. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC) 

MAJSTROVSTVÁ SVETA JAZDCOV

1. José María López 438 b
2. Yvan Muller 324 b
3. Sébastien Loeb 322 b
4. Ma Qing Hua 210 b
5. Tiago Monteiro 196 b

MAJSTROVSTVÁ SVETA KONŠTRUKTÉROV

1. Citroën 964 b
2. Honda 676 b
3. Lada 335 b

Top