[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
TS_citroen_c1_7

Nový Citroën C1: Spoznajte mesto z krajšej stránky

Automobilka CITROËN predstavuje pri príležitosti autosalónu v Ženeve svetovú premiéru ďalšej generácie modelu CITROËN C1. Z tohto modelu sa od začiatku predaja v roku 2005 predalo už viac ako 760 000 exemplárov. Nové malé mestské vozidlo sa bude predávať vo verziách s 3- a 5-dverovou karosériou. Konštruktéri vytvorili aj novú strechu nazývanú Airscape. Vďaka svojej silnej osobnosti je nový CITROËN C1 výrazným a nezameniteľným vozidlom. Predstavuje optimistický prístup k potrebám mestskej mobility a prispieva k novej ére značky CITROËN.

Nový CITROËN C1 prináša:
- viac dizajnu a to vďaka energickej siluete a vynovenej prednej časti so šibalským pohľadom, ktorý zvýrazňujú najmä predné svetlomety. Hravý charakter vozidla podčiarkujú aj dvojfarebné verzie exteriéru a interiér, ktorý žiari farbami. Je jasným príkladom nového smerovania vozidiel značky CITROËN. Jeho jedinečný štýl a neodolateľná srdečnosť si vás získajú hneď na prvý pohľad;

- viac komfortu a každodennú využiteľnosť v podobe kompaktných rozmerov (iba 3,46m), agility a ovládateľnosti (s polomerom otáčania 4,80 m), čo mu umožňuje prešmyknúť sa úplne všade. Prispieva k tomu aj komfort pruženia a neopakovateľné jazdné vlastnosti;

- viac premyslených technológií pre uľahčenie života vrátane prvkov výbavy ako 7- palcová dotyková obrazovka či technológia Mirror Screen, ktorá umožňuje ovládanie aplikácií vodičovho smartfónu prostredníctvom dotykovej obrazovky vozidla. Nový CITROËN C1 má pre komfortnejšie používanie v ponuke aj bezkľúčový prístup a štartovanie vozidla, parkovaciu kameru ako aj asistent pre rozjazd do kopca;

- nižšie náklady, pod čo sa podpisuje nižšia hmotnosť (840 kg) v spojení s najnovšími benzínovými motormi. Vďaka tomu sa vozidlo dostalo na špičku segmentu v oblasti spotreby* a emisií CO2*.

ZNÁMY DIZAJN

Neodolateľný exteriér

Nový CITROËN C1 sa bude dodávať s dvoma druhmi karosérie s troma alebo piatimi dverami - hatchback a verzia Airscape s plátennou odhŕňacou strechou. Jej dynamický a energický štýl podčiarkuje vizuálne prepojenie medzi čelným sklom a bočnými oknami, čierne predné stĺpiky karosérie a, v závislosti od výbavy, chrómované lemy okien.

Predná časť preberá viaceré identifikačné prvky nových modelov značky vrátane dvojdielnych predných svetlometov s okrúhlym tvarom či huncútsky výzor s usmievavou tvárou.

Predné vertikálne denné LED svetlomety vytvárajú nezameniteľnú svetelnú stopu a zvýrazňujú veselý úsmev prednej časti.

Zadnej časti dominuje sklenené veko batožinového priestoru a dve zadné svetlá so štvorcovým vzhľadom a trojpriestorovým efektom.

Nový CITROËN C1 sa vyznačuje uvoľnenými tvarmi a neodolateľným výrazom, ktorý podčiarkuje kompaktné tvary, no zároveň má mohutné ramená v podobe širších predných aj zadných blatníkov.

Vozidlo perfektne zapadá do novej rodiny značky CITROËN. Jeho nepopierateľná osobnosť priťahuje pozornosť a na prvý pohľad si získava srdcia publika.

Príťažlivé farby

Nový hravý a žiarivý model CITROËN C1 sa bude dodávať v jednej z ôsmich jedinečných farieb karosérie. Na výber sú rafinovaná čierna farba Caldéra, šedá Gallium, šedá Carlinite, olivová Olive Brown či jedna zo žiarivých farieb biela Lipizan, modrá Smalt Blue, červená Scarlet či červená Sunrise Red.

V ponuke sú aj možnosti individuálneho dvojfarebného lakovania. Zákazníci si môžu vybrať spomedzi dvoch špeciálnych lakovaní, pričom jedno predstavuje odlišné lakovanie strechy a zvyšku karosérie, druhé spája hnedú farbu Olive Brown na streche s karosériou vo farbe biela Lipizan či čierna Caldéra.

Verzia Airscape taktiež ponúka možnosť dvojfarebného vyhotovenia, kedy môže mať plátenná časť strechy kontrastné sfarbenie oproti zvyšku karosérie. V ponuke sú tri farby sťahovacej strechy: čierna, šedá a špeciálne pre model C1 aj červená Sunrise Red.

Vizuálnu príťažlivosť moderného mestského vozidla zvyšujú aj kryty kolies s priemerom 14 alebo 15 palcov, prípadne 15-palcové disky kolies z ľahkých zliatin s diamantovým efektom.

Nový svieži a hravý CITROËN C1 sa vyznačuje veselým a farebným poňatím exteriéru, ale aj interiéru.

Vycibrenú a štruktúrovanú palubnú dosku ozvláštňuje hra s farbami. Nachádzajú sa v okolí multimediálneho rozhrania, okolo výduchov vzduchu a v blízkosti radiacej páky. Výplne dverí sú vo farbe exteriéru.

KAŽDODENNÝ KOMFORT A POHODLIE

Nový CITROËN C1 ponúka nový pohľad na mesto a na všetko, čo ponúka. Jeho zámerom je spraviť z mesta priestor na obľúbené hry.

Airscape: užite si každý moment

Nový CITROËN C1je zdrojom každodenného potešenia a radosti. Mestu sa odhaľuje prostredníctvom zhrňovacej strechy Airscape. V tomto automobilovom segmente ide o exkluzívny prvok, ktorý sa dodáva v 3- aj 5-dverovej verzii.

Plátenná posuvná veľkorozmerná zhrňovacia strecha pokrýva veľkú plochu (d 800 mm x š 760 mm), jednoducho sa ovláda a posúva sa elektronicky.

Verzie Airscape so zhrňovacou strechou umožňujú posádke, aby v každom momente využila možnosť spojenia s mestom a užila si všetko, čo ponúka. Pre stále viac slobody a každodenného potešenia.

Kompaktnejší a obratnejší

Nový CITROËN C1 si v 3- aj 5-dverovej verzii zachováva kompaktné rozmery (d 3,46 m; š 1,62 m; v 1,45 m). Vďaka tomu poskytuje dostatok priestoru na predných aj zadných sedadlách a na palube odvezie až štyroch dospelých cestujúcich.

Zároveň zostáva jedným z najväčších plnohodnotných mestských vozidiel na trhu. Rozmery zaručujú veľmi dobrú obratnosť a ľahkú ovládateľnosť. A to aj vďaka polomeru otáčania iba 4,80 m a elektrickému posilňovaču riadenia.

So svojou ovládateľnosťou si vozidlo poradí s nástrahami mesta úplne hravo a bez najmenších problémov.

Bohatá výbava a premyslené odkladacie priestory

Nový CITROËN C1 sa vyznačuje dynamickým a energickým dizajnom, ale aj jednoduchým používaním a výbavou, ktorú jeho posádka ocení pri každodenných jazdách po meste.

Vozidlo je ideálnym partnerom do mesta a to aj pre viacero rozumne rozmiestnených praktických odkladacích priestorov vrátane držiakov pohárov a uzatvárateľej schránky pred spolujazdcom, do ktorej sa zmestí litrová fľaša.

Nový CITROËN C1 sa môže pochváliť aj premyslenou ergonómiou na uľahčenie každodenného života vrátane praktického a dobre dostupného batožinového priestoru s objemom 196 litrov a to aj vďaka krytu, ktorý sa otvára spolu s vekom batožinového priestoru. Po sklopení zadných sedadiel sa objem batožinového priestoru zvýši na 780 litrov.

Vozidlo má na palube viacero prvkov výbavy na zvýšenie pohodlia vrátane automatickej klimatizácie, vyhrievaných sedadiel či, v prípade trojdverovej verzie, predných sedadiel s pamäťovou funkciou.

Spojenie komfortu a jazdných vlastností

Nový CITROËN C1 ťaží z veľmi dobrého mixu komfortu jazdy a jazdných vlastností.

Podpísalo sa pod to aj zníženie hmotnosti novej zadnej nápravy o 4 kg, nové nastavenie pružín a hrubšie stabilizátory.

Nové nastavenie elektrického posilňovača riadenia spája zábavu a presnosť. Nevyžaduje si veľkú ovládaciu silu, no zároveň je príjemné a presné a to v meste aj za jeho hranicami, čo naplno prispieva k vyššiemu potešeniu z jazdy.

K tomu treba prirátať aj nové pneumatiky s veľmi nízkym valivým odporom a upravenými rozmermi (14 a 15 palcov). Podpísali sa pod lepší brzdný účinok a nižšiu spotrebu paliva.

Nový CITROËN C1 dáva svojmu vodičovi množstvo potešenia, pohodlia a istoty a to bez ohľadu na druh vozovky a cesty.

JEDINEČNÉ TECHNOLÓGIE

Pripojiteľné dotykové rozhranie

Nový CITROËN C1 disponuje intuitívnymi technológiami s jednoduchým ovládaním. Môže byť vybavený 7-palcovou dotykovou obrazovkou na ovládanie integrovaných multimediálnych funkcií (rádio, telefón, prehrávanie videí, palubný počítač).

Nikdy osamote, vždy v spojení. Nový CITROËN C1 sa môže pochváliť možnosťou pripojenia prostredníctvom technológie Mirror Screen.

Táto technológia umožňuje ovládanie obsahu mobilného telefónu prostredníctvom 7- palcovej dotykovej obrazovky, na ktorej sa zobrazí obrazovka mobilného telefónu. Stačí na to iba stiahnuť aplikáciu na výmenu dát a overiť kompatibilitu mobilného telefónu a jeho následné pripojenie do USB portu vozidla.

Prostredníctvom 7-palcovej dotykovej obrazovky sa dá následne veľmi jednoducho ovládať a spravovať obsah, funkcie a aplikácie mobilného telefónu: navigácia, telefonovanie, adresár, hudobný obsah, Web Radio. Taktiež sa dajú ovládať aj ostatné aplikácie, ktoré vodičovi pomôžu pri jazde.

Technológie na zjednodušenie používania

Nový CITROËN C1 sa vyznačuje aj uvoľnenou atmosférou na palube.

Vozidlo môže byť pre zjednodušenie manévrovania a parkovania v úzkych priestoroch vybavené parkovacou kamerou, ktorá prenáša obraz na 7-palcovú dotykovú obrazovku.

Nový CITROËN C1 má na palube aj systém na bezkľúčový vstup do vozidla a štartovanie. Táto funkcia umožňuje odomknúť vozidlo a naštartovať motor bez toho, aby musel vodič vytiahnuť elektronický kľúč z vrecka či kabelky. Tento systém, známy z vyšších automobilových segmentov, používateľom výrazne zjednodušuje život.

Ďalšia osožná technológia: Hill Assist, sériovo dodávaný systém, ktorý pomáha pri rozjazde do kopca. Vodiči ho ocenia napríklad pri rozjazde z podzemných garáží. Funkcia udrží vozidlo zabrzdené počas dvoch sekúnd a to najmä v prípade, že vodič pustí brzdu v kopci so sklonom nad 3 %.

ZNÍŽENÉ NÁKLADY

Nový CITROËN C1 sa bude predávať za veľmi dostupnú cenu a bude sa vyznačovať nízkymi prevádzkovými nákladmi.
Hmotnosť iba 840 kg, pneumatiky s veľmi nízkym valivým odporom a najnovšie účinné motory sa podpisujú pod nízku spotrebu* a redukciu prevádzkových nákladov.

Účinné motory

Nový CITROËN C1 môže poháňať jeden z dvoch úplne nových benzínových motorov.

Motor e-VTi 68 Airdream sa dodáva s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou, technológiou Stop&Start a špecifickou výbavou na zlepšenie aerodynamiky. Vďaka tomu patrí nový CITROËN C1 medzi lídrov v oblastiach spotreby a emisií CO2*.

Motor VTi 68 sa môže dodávať aj s robotizovanou prevodovkou ETG (Efficient Tronic Gearbox). Táto 5-rýchlostná prevodovka má funkciu plachtenia a zároveň dostala aj nový algoritmus radenia. S jeho pomocou bude rozbiehanie vozidla aj radenie prevodových stupňov hladšie a pohodlnejšie.

Nový CITROËN C1 môže poháňať aj motor VTi 82 z novej rodiny motorov PureTech. Tento 3-valcový motor s objemom 1,2 litra a výkonom 60 kW (82 k) sa vyrába vo Francúzsku. Disponuje inovatívnymi technológiami, ktoré vedú k lepšej účinnosti a nižším nákladom: spotreba je 4,3 l/100 km a vypúšťa iba 99 g CO2/km. A to všetko pri zachovaní pružnosti a dynamických jazdných vlastností. S krútiacim momentom 118 Nm a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 11 sekúnd dodáva tento motor novému modelu CITROËN C1 dosť sily a možností na to, aby kedykoľvek unikol z hraníc mesta.

* údaje sú v procese schvaľovania
Top