[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
wtcc_japonsko

PECHITO LÓPEZ DOSIAHOL SIEDME VÍŤAZSTVO !

José María López si v Motegi pripísal siedme víťazstvo v sezóne a zvýšil náskok na čele hodnotenia majstrovstiev sveta FIA WTCC. Po japonských pretekoch je jasné, že celkový víťaz vzíde z trojice jazdcov tímu Citroën Total: José María López, Yvan Muller a Sébastien Loeb. Vzhľadom na body získané počas tohto víkendu, môže Citroën získať titul už po ďalších pretekoch, ktoré sa pôjdu 25. - 27. septembra v Šanghaji.

Napriek hrozivo vyzerajúcej oblohe a predpovedi, ktorá očakávala dážď, sa štartovalo na suchej trati. Norbert Michelisz nevyužil prvé miesto na štarte. José María López odštartoval oveľa lepšie a hneď po prvej zákrute sa ujal vedenia! Z tretieho miesta štartoval Sébastien Loeb. Chcel nasledovať vedúceho pretekára, no zablokovali ho zvonku a predbehli ho Gabriele Tarquini aj Yvan Muller, ktorý bleskovo vyštartoval až zo štvrtého radu.

Seb a Ma Quing Hua zvádzali tvrdé boje. Ich dva Citroëny C-Elysée WTCC prešli viacerými zákrutami s dverami tesne pri sebe. Posledné  slovo nakoniec patrilo Číňanovi. Cieľom prvého kola prechádzali jazdci v poradí López, Michelisz, Tarquini, Muller, Ma, Loeb a Bennani.

Argentínčanovi trvalo takmer polovicu pretekov, kým si pred zvyškom poľa vybudoval dostatočný náskok. Štyri kolá pred koncom predviedol Ma vynikajúci manéver a dostal sa na štvrté miesto pred Yvana Mullera. Na štvornásobného majstra sveta FIA WTCC to skúšal aj Loeb, no až po šachovnicovú vlajku sa už poradie nemenilo. Siedme víťazstvo v sezóne si tak vydobyl José María López.

Do druhých pretekov vyštartovalo prvých desať pretekárov v obrátenom poradí, čo predstavovalo pre tím Citroën zvláštnu výzvu. Počas prestávky spadlo na trať niekoľko kvapiek, no nemali veľký vplyv na rozhodovanie a všetky tímy štartovali na hladkých pneumatikách. V prvej zákrute bolo v pelotóne horúco. José María López dostal ranu zozadu a následne narazil aj do Seba Loeba. Víťaz prvých pretekov dostal defekt ľavej prednej pneumatiky a musel odstúpiť z pretekov. Gabriele Tarquini posunul Yvana Mullera do Huga Valenteho, no Mullerovi sa podarilo udržať si tretiu pozíciu. Ma Quing Hua a Sébastien Loeb absolvovali prvé kolo na piatom a siedmom mieste.

Ma Quing Hua sa dostal cez Tarquiniho na štvrté miesto, no Talian ho vytlačil a naspäť sa dostal až na ôsmej pozícii. Tarquini dostal za tento manéver dodatočnú 30-sekundovú penalizáciu.

Namiesto toho, aby Yvan Muller bojoval s Hugom Valentem o druhú priečku, musel po poškodeniach z prvého kola hodiť do ringu uterák a vrátiť sa do boxov. Jeho kapota poriadne nedržala a tím ho z bezpečnostných dôvodov radšej stiahol z pretekov.

O vzrušenie sa až do konca pretekov starala trojica Rob Huff, Sébastien Loeb a Gabriele Tarquini, ktorá bojovala o tretie miesto. Napriek viacerým pokusom sa Loeb nevedel dostať pred Huffa. Ťažil z toho najmä Tarquini, no po rozhodnutí traťových komisárov prišiel o svoju pozíciu.

Tím získal dosť bodov na to, aby mal vynikajúcu pozíciu v hodnotení majstrovstiev sveta konštruktérov. Na získanie druhého majstrovského titulu v rade mu o dva týždne v Šanghaji postačí zisk 37 bodov.

HLASY Z TÍMU

Xavier Mestelan, zástupca riaditeľa Citroën Racing: "Napriek 60 kg nadváhy, čo sa na takomto okruhu veľmi prejaví, sa nám podarilo dosiahnuť veľmi uspokojivý výsledok. Na prvom mieste treba vyzdvihnúť víťazstvo, ktoré vybojoval Pechito López. V druhých pretekoch nebol až taký úspešný, no takéto preteky sú občas aj lotériou. Sébastien Loeb, Ma Qing Hua a Yvan Muller ukázali svoje schopnosti a myslím, že diváci videli dvoje pekných pretekov WTCC! Citroën je momentálne vo vynikajúcej pozícii, aby obhájil majstrovský titul. Je to našou ambíciou už počas najbližších pretekov v Číne."

José María López: "Japonsko mi veľmi sadlo! V prvých pretekoch mi vynikajúco vyšiel štart a Michelisza som predbehol už pred prvou zákrutou. Čakal som náročnejšie preteky, pretože našich 60 kg navyše som na tomto okruhu veľmi cítil. No aj napriek tomu som vyhral. V druhých pretekoch som dostal ranu a nemohol som sa vyhnúť Sébovi. Je mi to ľúto, no našťastie ho to nevyradilo z pretekov. Yvan nebodoval tak ako ja, preto rozostup medzi nami dvoma narastá. Vďaka tomu môžem štartovať do ďalších pretekov pokojnejšie, no aj tak sa musím sústrediť."

Sébastien Loeb: "Pri štarte prvých pretekov som si zvolil zlú stopu. Mohla sa vyplatiť, no zrazu som bol zatvorený a stratil som niekoľko miest. V posledných kolách som dobiedzal na Yvana, no ten si dával pozor a ja som nevyužil jednu jeho malú chybičku. Na začiatku druhých pretekov sa bojovalo, najmä Huff a Lapierre, ktorý ma predbehol tak, že do mňa narazil Pechito. Bitka s Gabrielem bola naozaj vzrušujúca a som rád, že som v poslednej zákrute získal štvrtú pozíciu!"

Ma Qing Hua: "Po včerajšku som mal aj dnes dosť výkonu. Vďaka tomu som sa v prvých pretekoch dostal pred Seba a Yvana. V druhých pretekoch ma Tarquini vytlačil z trate a zničil mi tak celé preteky. Bez toho by som mal šancu bojovať o pódiové umiestnenie. Teraz už netrpezlivo očakávam, kým preteky FIA WTCC zavítajú na moju domácu trať do Šanghaja!"

Yvan Muller: "Pre mňa to nebol dobrý víkend. Napriek tomu, že auto nebolo úplne podľa mojich predstáv, snažil som sa z neho vyťažiť maximum. Podarili sa mi dva dobré štarty, najmä v druhých pretekoch. No po kontaktoch sa mi poškodilo výfukové potrubie a strácal som výkon. Okrem toho sa mi uvoľnila aj kapota, čo zničilo moje nádeje. Inak by som sa mohol dostať na pódium."

VÝSLEDKY

PRVÉ PRETEKY

1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

2. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

3. Gabriele Tarquini (Honda Civic WTCC)

4. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)

5. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

6. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)

7. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

8. Rob Huff (Lada Vesta WTCC)

9. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

10. Hugo Valente (Chevrolet RML Cruze TC1)

NAJRÝCHLEJŠIE KOLO: Gabriele Tarquini za 1’57’’136

DRUHÉ PRETEKY

1. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

2. Hugo Valente (Chevrolet RML Cruze TC1)

3. Rob Huff (Lada Vesta)

4. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)

5. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)

6. Tom Chilton (Chevrolet RML Cruze TC1)

7. Tom Coronel (Chevrolet RML Cruze TC1)

8. Nicolas Lapierre (Lada Vesta)

9. Stefano D’Aste (Chevrolet RML Cruze TC1)

10. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

NAJRÝCHLEJŠIE KOLO: Tiago Monteiro za 1’57’’513

MAJSTROVSTVÁ SVETA JAZDCOV

1. José María López 351 b

2. Yvan Muller 277 b

3. Sébastien Loeb 253 b

4. Ma Qing Hua 169 b

5. Norbert Michelisz 164 b

6. Gabriele Tarquini 153 b

7. Tiago Monteiro 151 b

8. Hugo Valente 94 b

MAJSTROVSTVÁ SVETA KONŠTRUKTÉROV

1. Citroën 787 b

2. Honda 560 b

3. Lada 270 b

Top