[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
C-Elysee WTCC hungaroring

VYNIKAJÚCI VÝSLEDOK TÍMU CITROËN V MAĎARSKU!

Na mokrom okruhu Hungaroring sa vozidlám Citroën C-Elysée WTCC podarilo dvakrát obsadiť prvé dve miesta a maximálny bodový zisk ich posunul na čelo v hodnotení konštruktérov. José María López sa po treťom víťazstve v hlavných pretekoch dostal na vedúcu pozíciu hodnotenia jazdcov a Yvan Muller si v tejto sezóne otvoril účet pódiových umiestnení.

Presne podľa predpovede sa počas noci nad Maďarskom rozložila tlaková níž, ktorá priniesla chlad a dážď. Hneď po príchode do paddocku sa piloti a mechanici dali do práce, aby vozidlá Citroën C-Elysée WTCC pripravili na tieto podmienky.

V momente, kedy sa vozidlá radili na štart, dážď zrazu ustal. Po dvoch spoznávacích kolách sa Yvan Muller a José María López rozhodli pre hladké pneumatiky. Ostatní konkurenti volili buď pneumatiky do dažďa, alebo zmiešané (vpredu hladké a vzadu dažďové).

Po zhasnutí svetiel sa do vedenia dostal Mehdi Bennani, ktorý vyťažil z pneumatík do dažďa a predbehol Yvana Mullera. Po pár zákrutách dostal štvornásobný majster sveta šmyk a predbehli ho dve vozidlá. Absolútne mu chýbala priľnavosť, prepadával sa stále nižšie, až skončil v spoločnosti José María Lópeza a mimo bodovaných pozícií.

Mehdi Bennani zatiaľ kontroloval preteky a ostatní piloti tímu Sébastien Loeb Racing sa predierali štartovacím poľom. Tom Chilton sa ukážkovo dostal až na druhé miesto a Grégoire Demoustier postúpil na siedme.

Yvan Muller a José María López už nemali šancu na bodový zisk, tak prišli do boxov, prezuli na mokré pneumatiky a pred hlavnými pretekmi sa vydali získavať dôležité informácie. Mehdi Bennani a Tom Chilton obsadili prvé dve miesta a tímu Citroën tak zabezpečili maximálny prísun bodov.

Pred hlavnými pretekmi sa poveternostné podmienky veľmi nezmenili. Celé štartovacie pole sa rozhodlo pre pneumatiky do dažďa. José María López predviedol perfektný štart z prvej pozície, Yvan Muller sa po prvej zákrute prepracoval z ôsmeho miesta na tretie.

V druhom kole sa Yvan Muller dostal pred Roba Huffa. O niekoľko sekúnd na to vyšlo na trať spomaľovacie vozidlo. Bol to následok toho, že Grégoire Démoustier opustil trať. Po jeho odchode zostali na čele López a Muller, no s minimálnymi rozostupmi, z čoho sa dalo očakávať napínavé finále!

V deviatom kole sa na druhé miesto dostal Rob Huff, no iba preto, že pri brzdení narazil do Yvana Mullera. To neušlo pozornosti traťových komisárov, ktorí Britovi udelili trest v podobe prejazdu boxov. Vďaka tomu sa pilot vozidla Citroën C-Elysée WTCC číslo 68 dostal naspäť na svoju pozíciu.

Dvojica z francúzskeho tímu si udržiavala odstup až do šachovnicovej vlajky, ktorú spomedzi pretekárov uvideli ako prví. Vďaka druhému plnému bodovému zásahu počas víkendu sa Citroën dostal na čelo hodnotenia šampionátu konštruktérov so štyridsaťbodovým náskokom na druhého. Medzi pilotmi sa už po kvalifikácii dostal na prvé miesto José María López a jeho náskok má hodnotu dvanástich bodov.

Ďalšie preteky sa konajú 6. - 8. mája v Maroku, v krajine Mehdiho Bennaniho.

HLASY Z TÍMU

Yves Matton (Riaditeľ Citroën Racing): „Dvakrát prvé dve miesta znamenajú náš najlepší výsledok na okruhu Hungaroring. Dážď a náročné podmienky sa podpísali pod to, že v pretekoch bolo veľa predbiehacích manévrov. Pri niektorých sa nám nevyplatila voľba hladkých pneumatík. Sme však presvedčení, že to bolo dobré riešenie, nakoľko predpoveď počasia už neočakávala dážď. Body pre značku Citroën nakoniec priniesli súkromní jazdci. Mehdi a Tom si zaslúžia pochvalu za svoj výkon, aj za to, že tímu SLR priniesli vysoký bodový zisk. V hlavných pretekoch ukázali Pechito a Yvan svoju silu a predviedli, že Citroëny C-Elysée WTCC boli v týchto náročných pretekoch najlepšími vozidlami.”

José María López (Citroën C-Elysée WTCC n° 37): „Pri výbere pneumatík na otváracie preteky sme mali viacero možností. Volil som na základe mojich najväčších súperov v šampionáte. Bola to chyba, no nemala veľké následky. Moje víťazstvo v hlavných pretekoch patrí k najťažším v kariére. Nikdy som necítil taký veľký tlak, ako keď na mňa útočili Yvan a Rob! No trest, ktorý dostal Huff, mi trochu uvoľnil napätie. Veľmi ma teší, že som vyhral v týchto podmienkach. Od pretekov k pretekom musíme byť lepší a vyhýbať sa nástrahám, čo sa nám podarilo aj počas tohto víkendu.”

Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC n° 68): „Nepamätám si, že by som niekedy pretekal v takýchto hrozných podmienkach. Bolo to ešte horšie ako poľadovica! V hlavných pretekoch sa mi podaril vynikajúci štart. Po prvej zákrute som bol tretí a neskôr aj druhý. Bojoval som s Pechitom o pozície a vďaka tomu sa Rob vrátil. Jeho náraz ma rozčúlil, lebo od začiatku sezóny išlo o štvrtý kontakt s Hondou! Už to začína byť veľa a som presvedčený, že trest bol úplne oprávnený. José si zatiaľ vytvoril náskok, ktorý sa už nedalo dohnať. Na druhej strane, mám na konte prvé pódium sezóny 2016 a teší ma aj vynikajúci tímový výsledok, ktorý sa nám dnes podarilo dosiahnuť.”

KLASIFIKÁCIA:

OTVÁRACIE PRETEKY

1. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

2. Tom Chilton (Citroën C-Elysée WTCC)

3. Nick Catsburg (Lada Vesta WTCC)

4. Fredrik Ekblom (Volvo S60 WTCC)

5. Gabriele Tarquini (Lada Vesta WTCC)

6. Hugo Valente (Lada Vesta WTCC)

7. Grégoire Demoustier (Citroën C-Elysée WTCC)

8. John Filippi (Chevrolet RML Cruze TC1)

9. Ferenc Ficza (Honda Civic WTCC)

10. René Münnich (Chevrolet RML Cruze TC1)

13. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

14. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

NAJLEPŠÍ ČAS: José María López za 2’09’’820

 

HLAVNÉ PRETEKY

1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

2. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

3. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

4. Thed Bjork (Volvo S60 WTCC)

5. Tom Chilton (Citroën C-Elysée WTCC)

6. Rob Huff (Honda Civic WTCC)

7. Tom Coronel (Chevrolet RML Cruze TC1)

8. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

9. Hugo Valente (Lada Vesta WTCC)

10. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

NAJLEPŠÍ ČAS: José María López za 2’10’’774

 

MAJSTROVSTVÁ SVETA JAZDCOV

1. José María López 106 b

2. Tiago Monteiro 94 b

3. Mehdi Bennani 77 b

4. Rob Huff 60 b

5. Yvan Muller 54 b

8. Tom Chilton 40 b

14. Grégoire Demoustier 7 b

 

MAJSTROVSTVÁ SVETA KONŠTRUKTÉROV

1. Citroën 263 b

2. Honda 223 b

3. Lada 133 b

4. Polestar 66 b

Top