Zobraziť obsah

UŽ 10 ROKOV SPOLU NA CESTÁCH

Čas nezastavíš, spieva sa v známej piesni, ktorej refrén je platný univerzálne, aj v športe. Áno, je to už presne 10 rokov, čo vtedy 22-ročný Peter Sagan prvýkrát nastúpil na najprestížnejšie preteky sveta - na ikonickú Tour de France. A hneď v prvom ročníku sa stal kométou svetového pelotónu - vyhral tri etapy a získal svoj prvý zelený dres v bodovacej súťaži.

 

A práve od sezóny 2012 sa spoločnosť Citroën Slovakia stala partnerom cyklistiky a „Tourminátorovi“ zostala verná počas celej jeho doterajšej kariéry. Partnerstvo značky Citroën sa spojilo s cyklistickým tímom Cannondale Pro Cycling, za ktorý jazdili Peter Sagan aj jeho brat Juraj. Obidvaja sa pri svojich presunoch za športovými aktivitami, ale aj v súkromí, spoliehali na top modely značky Citroën: Peter Sagan jazdil v elegantnom vozidle Citroën C5 Tourer 3,0 V6 s hydropneumatickým pružením a jeho brat Juraj v najvyššom predstaviteľovi prémiovej línie značky - Citroën DS5 Hybrid Sport. Samozrejme, v priebehu rokov vyskúšali aj ostatné modely značky Citroën.

2015 - 2016: tinkoff-saxo

Obojstranne úspešná slovenská spolupráca prerástla v rokoch 2015 - 2016 do celoeurópskej spolupráce značky Citroën s vtedajším Petrovým domovským tímom Tinkoff-Saxo, ktorý v roku 2016 pôsobil vo World Tour pod názvom Tinkoff. V roku 2015 získal Peter Sagan v americkom Richmonde svoj prvý majstrovský titul v cestnej cyklistike, ktorý obhájil o rok neskôr v katarskej Dauhe. V roku 2016 takisto pridal titul majstra Európy, triumf na monumente Okolo Flámska aj ďalšie zelené dresy na Tour de France (2015, 2016), pričom v roku 2016 sa stal najbojovnejším jazdcom celej Tour.
2017: AKADÉMIA PETRA SAGANA

Od tohto roku je značka Citroën oficiálnym automobilovým partnerom CyS - Akadémie Petra Sagana, pretože má naďalej k cyklistike blízko a týmto spôsobom chce podporiť mladé talenty. Cyklistický klub (CyS) venujúci sa mládeži v Žiline oslávil v roku 2022 už svoje 30. výročie, pričom uplynulo sedem rokov od chvíle, keď sa klub CyS Žilina prepojil s menom Petra Sagana a vznikla CyS - Akadémia Petra Sagana. 

 

Výrazné úspechy akadémie z posledného obdobia? V minulom roku zvíťazili napríklad v Slovenskom pohári v súťažiach jednotlivcov vo viacerých kategóriách a takisto v súčte ako klub.

2021: CITROËN MÁ SVOJ TÍM AG2R

Spoločnosť Citroën naplno prichádza do svetovej cyklistiky. Francúzsky tím AG2R La Mondiale sa od januára 2021 volá AG2R Citroën Team. Doterajší názov niesla francúzska stajňa vedená generálnym manažérom Vincentom Lavenuom nezmenený od roku 2008. Navonok sa príchod domácej automobilky prezentuje ako nová kapitola v histórii tímu. Sprievodnými vozidlami tímu sú autá Citroën C5 Aircross aj novinka C5X, ktoré sú takisto graficky prispôsobené novým tímovým farbám. Stelesnením spolupráce medzi AG2R La Mondiale a značkou Citroën, ktorá je dohodnutá až do roku 2025, je aj nový dres. Ten minulý rok odštartoval prvé stránky novej kapitoly histórie tohto tradičného tímu vo svetovom pelotóne.

2022: NOVÁ KAPITOLA KARIÉRY V TÍME TOTAL ENERGIES

Peter Sagan a Total Direct Energie - to je nová kombinácia, na ktorú si zvykáme od začiatku tohto roka. Hlavným sponzorom je Total Energies, súkromná francúzska ropná a plynárenská spoločnosť. Peter Sagan sa do francúzskeho tímu presťahoval so svojím realizačným tímom, ale aj sponzormi. Značka Citroën naďalej podporuje jeho akadémiu na Slovenku a je pri Petrovi a jeho výzvach v novom tíme. Nezdá sa to, ale je to veľká vec, keď marketingová aktivita takej malej krajiny ovplyvní nadnárodnú marketingovú stratégiu globálnej značky.