Zobraziť obsah

HISTÓRIA ÚŽITKOVÝCH VOZIDIEL CITROËN

Citroën už 100 rokov neustále vyvíja a skúma nové spôsoby zlepšovania úžitkových vozidiel. Objavte niektoré z najznámejších úžitkových vozidiel značky Citroën prostredníctvom inovatívnych a kreatívnych technológií, výrobných schopností a dômyselného dizajnu.

OBJAVTE HISTÓRIU ÚŽITKOVÝCH VOZIDIEL CITROËN

C4 FOURGON (1931)
Vďaka pozoruhodným inováciám, ako je celooceľová karoséria, 9-litrový chladič a odpruženie so 4 poloeliptickými listovými pružinami, je C4 Fourgon priekopníkom úžitkových vozidiel. Dodávka C4, ktorá je k dispozícii v 17 verziách, od sklopných bočníc až po dodávky, a s užitočným zaťažením až 1 200 kg je mimoriadne všestranná a vhodná pre všetkých profesionálov. 
POLOPÁSOVÝ TYP P17 (1931)
Roky 1921-1931 sa niesli v znamení chuti do exotiky, vedeckého objavovania a mechanizácie vo všetkých oblastiach. Rôzne modely polopásových pohonov umožňujú čeliť týmto výzvam už na začiatku 20. storočia. 
TUB/TUC (1939)
Dizajn Citroën TUB, prevzatý z legendárnej dodávky Type H, je priekopníkom dodávky s predným náhonom. Vývoj TUB prerušila druhá svetová vojna. Je však vynálezcami mnohých inovácií úžitkových vozidiel: posuvné bočné dvere, znížená podlaha v ložnom priestore a predná kabína. 

1947

Typ h

S ikonickým štýlom, charizmatickou siluetou a funkčným dizajnom bol Citroën Type H, neprekvapivo, po celé desaťročia obrovským úspechom. Citroën Typ H je prvou hromadnou dodávkou s pohonom predných kolies. Od svojho predchodcu TUB zdedil mnoho prvkov vrátane posuvných bočných dverí, zníženej podlahy v nákladovom priestore a prednej kabíny. Vždy fascinujúce, moderné dodávky sa ním naďalej inšpirujú a mnohé z pôvodných modelov sa dnes používajú ako food trucky.

Autobus typ 23

Citroën Type 23 za 34 rokov kariéry a 121 902 vyrobených exemplárov, populárny a spoľahlivý, spôsobil revolúciu na trhu úžitkových vozidiel vďaka pozoruhodnému užitočnému zaťaženiu až 1 500 kg. Od roku 1941 bol Typ 21 dostupný s vtedajšou novinkou - hydraulickými brzdami. Verzia Autocar bola uvedená na trh v roku 1947. Bola veľmi populárna a používaná spoločnosťou Compagnie des Transports Citroën. Toto vozidlo sa zapísalo do histórie aj tým, že bolo posledným vozidlom vyrobeným a predstaveným počas života Andrého Citroëna.

OD ROKU 1951 DO 1996

Van 2cv (1951)

Predávané celé tri dekády s viac ako 1,2 miliónmi kópií a mnohými prevedeniami sa 2CV VAN rýchlo stalo kultovým autom, ktoré spĺňalo požiadavky všetkých. Táto funkčná, robustná a hospodárna dodávka bola zároveň prvou dodávkou s predným náhonom, vzduchom chladeným 2-valcovým motorom a jednoduchými, ľahkými technickými riešeniami.

Acadiane (1978)

Citroën Acadiane, ktorý je nasledovníkom 2CV AK400, má prednú časť Dyane a rám lietadla AK400 so zvýšenou líniou strechy. Znamenalo to zlepšenie aerodynamiky dodávky a spotreby paliva. Citroën Acadiane bol skutočným úspechom s viac ako 250 000 modelmi vyrobenými do roku 1987. Nahradený bol modelom C15.

C15 (1984)

S viac ako miliónom vyrobených verzií a viac ako 2 desaťročiami výroby je Citroën C15 priekopníkom novej generácie dodávok. Jeho veľkorysé užitočné zaťaženie až 765 kg, kapacita, veľkosť a cena z neho robia dokonalé vozidlo pre mnohých profesionálov.

BERLINGO VAN

Prvá generácia (1996)

Prvá generácia Berlingo, ktorá spája dizajn a pohodlie, je priekopníkom na trhu dodávok. Jeho užitočný priestor je integrovaný do osobného vozidla. Prvým modelom pre voľný čas je Berlingo Multispace. A prichádza pojem Ludospaces.

Drruhá generácia (2008)

Druhá generácia Berlinga kráča v stopách prvej a prináša na trh nové nápady a inovácie. Druhá generácia Berlinga je vybavená úžitkovým priestorom pre dve europalety a je prvou dodávkou, ktorá ponúka 3 modulárne predné sedadlá, čo demonštruje ideálnu všestrannosť a prispôsobivosť pre potreby profesionálov.

Tretia generácia (2018)

Citroën Berlingo Van pokračuje vo svojej evolúcii svojou 3. generáciou, ktorá prináša mnoho nových funkcií a stanovuje nový štandard v oblasti štýlu, výbavy a modularity. Model Berlingo Van, ktorý je k dispozícii s 20 asistenčnými jazdnými systémami a 4 službami konektivity, ponúka bezpečnú a pokojnú jazdu.