[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
800x450_ts_shanghai

CITROËN DOBYL TITUL MAJSTRA SVETA FIA WTCC*

- Vozidlá Citroën C-Elysée WTCC obsadili na pretekoch v Šanghaji prvé štyri priečky. Zvíťazil José María López, za ním nasledovali Ma Qing Hua, Yvan Muller a Sébastien Loeb. Tento plný bodový zásah pomohol značke Citroën k získaniu titulu Majstra sveta konštruktérov.

- Ide o prvý titul značky Citroën na okruhoch. V minulosti sa jej podarilo získať päť titulov v rely a osem v sérii WRC.

- José María López získal v hodnotení jazdcov ďalšie dôležité body na to, aby sa po ďalších pretekoch v Suzuke (24. - 26. 10.) mohol tešiť aj z individuálneho majstrovského titulu.

Víkend na Shanghai International Circuit sa pre tím Citroën Total začal veľmi úspešne. Už po kvalifikácii boli štyri vozidlá medzi prvými piatimi na štarte. Štart prvých pretekov sledovali zaplnené a hučiace tribúny. Divákov tam pritiahol domáci pretekár Ma Qing Hua, ktorý štartoval z prvého radu.

Po zhasnutí svetiel sa na čele usadil José María López. Nasledovali ho jeho čínsky tímový kolega a Yvan Muller. Sébastien Loeb, piaty na štarte, prepásol štart a po prvom kole bol na siedmej priečke. Domáci pretekár Ma Qing Hua oduševnene naháňal Pechita Lópeza. Ten si ako vedúci pretekár udržiaval minimálny náskok aj za cenu niekoľkých ostrých brzdných manévrov.

Sébastien Loeb zatiaľ usilovne získaval stratené pozície. Kolo za kolom sa pred útokmi bývalého jazdca rely museli postupne skloniť Tiago Monteiro, Gabriele Tarquini a Norbert Michelisz. Krátko pred polovicou pretekov sa na ich čele sformovala štvorica vozidiel značky Citroën!

Citroëny C-Elysée sa zoradili pred šachovnicovou vlajkou a vytvorili tak pre značku nezabudnuteľný historický okamih. José María López, Ma Qing Hua, Yvan Muller a Sébastien Loeb priniesli svojmu tímu titul Majstrov sveta medzi konštruktérmi.

Na veľké oslavy nebolo veľa času. Druhé preteky sa začínali už o niekoľko minút. Vzhľadom na obrátené poradie na štartovom rošte vyrážal z najlepšej pozície v treťom rade Sébastien Loeb. Yvan Muller sa na svojho tímového kolegu doťahoval už od prvých zákrut. Loeb sa medzitým snažil predísť pred Huga Valenteho, čo však využil Muller a predbehol ho!

Sébastien Loeb pri snahe o vrátenie sa na pozíciu nechcene postrčil Yvana a ten skončil s pokazeným zadným kolesom. José María López sa podľa svojich zvykov prešmykoval pelotónom a čoskoro sa ocitol na tretej priečke! Na tejto pozícii uvidel aj šachovnicovú zástavu a do boja o titul Majstra sveta medzi jazdcami si priniesol niekoľko dôležitých bodov. Sébastien Loeb prišiel na štvrtom mieste, no za svoje manévre získal 30-sekundovú penalizáciu a skončil mimo Top 10. Ma Qing Hua zviedol niekoľko pekných súbojov s Norbertom Micheliszom a Tomom Coronelom, pričom skončil na piatom mieste.

POVEDALI PO PRETEKOCH
Julien Montarnal, riaditeľ marketingu, komunikácie a športových aktivít značky Citroën: "Značka Citroën je na tieto víťazstvá a na tento titul veľmi hrdá. Profesionalita, energia a vášeň tímu Citroën Racing nám umožnili dosiahnuť výsledky, ktoré predčili naše najtrúfalejšie očakávania. Počas prvého roka sme sa chceli predovšetkým učiť a nakoniec sa ukázalo, že to bol víťazný rok! Musím vyzdvihnúť tímového ducha značky Citroën. Ten ho doviedol na prvé miesto, ktoré si plne zaslúži. Ziskom titulu na extrémne populárnom podujatí v Šanghaji sa nám podarilo naplniť najkrajší scenár. Čína je náš najdôležitejší trh, na ktorom sa predá každé štvrté auto značky Citroën. Všetci naši hostia vrátane predajcov a zákazníkov tak na vlastné oči videli technologickú vyspelosť značky Citroën."

Yves Matton, riaditeľ tímu Citroën Racing: "Sezóna sa ešte celkom neskončila, no my už teraz môžeme povedať, že to bol veľkolepý ročník. Začal sa pred 18-timi mesiacmi, keď sme začali s prvými prácami na tomto projekte. Či už v našom technickom centre vo Versailles alebo na dráhe, náš tím vložil množstvo energie do toho, aby sme boli na začiatok šampionátu pripravení čo najlepšie. S úplne novým vozidlom a fantastickými pilotmi sme dosahovali jedinečné výsledky. Zvlášť by som chcel vzdať hold Yvanovi Mullerovi za jeho prínos pre náš tím. Bolo nádherné obsadiť v Číne prvé štyri pozície a aj to, že Ma Qing Hua sa dostal na pódium."

José María López: "Mali sme pred sebou dôležitý víkend a ja som bol nervóznejší ako zvyčajne. Získať s tímom Citroën Racing titul medzi konštruktérmi považujem za niečo veľkolepé. Pochvala patrí každému jednému členovi tímu a stále viac som presvedčený o tom, že automobilové preteky sú tímovým športom, aj keď najväčšia časť úspechu sa pripisuje jazdcovi. Toto siedme víťazstvo sa vôbec nerodilo ľahko, pretože Ma Qing Hua na mňa neustále tlačil. Je to ďalším dôkazom, že jeho víťazstvo v Moskve nebolo náhodné!"

Ma Qing Hua: "Najprv by som chcel vzdať hold a poďakovať sa tímu Citroën Total. Podľa tohto víkendu máme za sebou mimoriadne úspešnú sezónu. Tím sa zo všetkých síl snažil nahradiť moje nedostatky a takáto silná podpora ma veľmi motivovala. Druhé miesto v prvých pretekoch, kedy som skončil veľmi blízko pri víťazovi, považujem za dobrý výsledok. Pre mňa to má vyššiu hodnotu ako víťazstvo v Moskve."

Yvan Muller: "Pre mňa osobne to nebol najlepší víkend. A keď sa to tak vezme, tak ani moja najlepšia sezóna! Veľmi ma však teší tímový výsledok. Naša spolupráca sa začala pred 15-timi mesiacmi a viedla až k zisku titulu. Mám radosť najmä za inžinierov, mechanikov a za celý tím."

Sébastien Loeb: "Prvé preteky boli veľmi napínavé. Zaspal som na štarte, no úspešne som bojoval s ostatnými a podarilo sa mi prísť na štvrtej pozícii. Obsadenie prvých štyroch miest ostane pre všetkých navždy významným momentom! V druhých pretekoch som sa priveľmi spoľahol na brzdy a nechtiac som na narazil do Yvana. Je mi ho veľmi ľúto a moja penalizácia bola logickým krokom. Najpodstatnejším momentom dňa však ostáva tímový titul!"

VÝSLEDKY
PRVÉ PRETEKY
1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)
2. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC) +2, 089 s
3. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC) +5, 793 s
4. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC) +6, 175 s
5. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC) +16, 050 s
Najlepší čas na kolo: Ma Qing Hua za 1 m, 50, 833 s

DRUHÉ PRETEKY
1. Mehdi Bennani (Honda Civic WTCC)
2. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC) +2, 590 s
3. José María López (Citroën C-Elysée WTCC) +4, 041 s
4. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC) +13, 976 s
5. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC) +14, 416 s
13. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC) +37, 197 s
Najlepší čas na kolo: Gabriele Tarquini (Honda Civic WTCC) za 1 m, 51, 316 s

MAJSTROVSTVÁ SVETA JAZDCOV
1. José María López 384 b.
2. Yvan Muller 291 b.
3. Sébastien Loeb 251 b.
4. Tiago Monteiro 170 b.
5. Norbert Michelisz 142 b.

MAJSTROVSTVÁ SVETA KONŠTRUKTÉROV
1. Citroën Total 848 b.
2. Honda 574 b.
3. Lada 334 b.

* Pred schválením oficiálnych výsledkov FIA

Top