[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
citroen spacetourer

CITROËN SPACETOURER: UNLIMITED LIFE

CITROËN SpaceTourer je moderným a výrazným vozidlom. Prichádza s troma druhmi karosérie, variabilným usporiadaním interiéru, novými schopnosťami, ktoré spĺňajú potreby rodín, ale aj živnostníkov a podnikateľov. Zároveň sa zameriava na komfort, variabilitu a estetiku. SpaceTourer využíva novú platformu. Vďaka nej získal dynamické jazdné vlastnosti a spotrebu, ktorá ho radí na úroveň Best in Class. Prináša technológie, ktoré zaručujú vysokú mieru bezpečnosti a každodenného využitia. SpaceTourer, ideálny spoločníka na život bez obmedzení, sa vo svetovej premiére predstaví na autosalóne v Ženeve.

CITROËN je priekopník v oblasti veľkopriestorových vozidiel a má veľké skúsenosti s vývojom vozidiel, ktoré sú priestranné, viacúčelové a pri každodennom využívaní aj veľmi pohodlné.

SpaceTourer dopĺňa ponuku značky a zvyšuje jej konkurencieschopnosť v segmente vanov. Zodpovedá najnovším požiadavkám sveta, ktorý sa stále intenzívnejšie pohybuje, sveta, ktorý sa vyvíja, a v ktorom sa stále častejšie ľudia delia o zážitky a cestujú za nimi vo väčšom počte. SpaceTourer je príjemným, praktickým vozidlom, ktoré uľahčuje každodenný život a smelo čelí všetkým výzvam.

CITROËN SpaceTourer sa pre lepšiu využiteľnosť a zvyšovanie všetkých možností dopravy dodáva v troch verziách. Zodpovedá tak potrebám rodín aj podnikateľov a pridáva k tomu odvážny prístup, ktorý charakterizuje značku CITROËN.

SpaceTourer prináša:

- dizajn s plynulými líniami, bez agresívnych prvkov, ktorý vyvoláva pocit pokoja a spoľahlivosti. Štýl novinky SpaceTourer je energický a výrazný. Jeho vysoká predná časť dominuje vozovke a podčiarkuje charakter vozidla;

- efektívnu architektúru, ktorá zväčšuje vnútorný priestor, využiteľnosť a vyhovuje širokému spektru požiadaviek. Modulárna platforma EMP2 prináša viac priestoru na palube, väčší batožinový priestor a lepšiu ovládateľnosť. Dodáva sa v 3 možných dĺžkach, pričom sa na trh dostane aj jedinečná verzia s dĺžkou 4,60 m, ktorá pojme až do 9 osôb**, čím sa stáva ideálnym každodenným spoločníkom v mestách aj na vidieku. S výškou 1,90 m sa ľahko dostane aj na všetky parkoviská. Medzi funkčné výdobytky patria posuvné bočné dvere, otvárateľné zadné dvere ako aj množstvo odkladacích priestorov;

- komfort, ktorý prospeje telu aj duši, s pohodlným interiérom, zvýšenou pozíciou sedenia, posuvnými a otočnými sedadlami či presklenou strechou. Pohodlie zvyšuje prepracovaná akustická izolácia spolu so zníženým valivým hlukom;

- technológie na uľahčenie používania ako napríklad head-up displej a online navigáciu 3D CITROËN Connect Nav, ako aj technológie na zvýšenie bezpečnosti. Medzi nimi sú napríklad: Coffee Break Alert, ktorá vyzýva na prestávku po dvoch hodinách nepretržitej jazdy, Asistent pozornosti vodiča, ktorý umožňuje odhaliť znížené sústredenie vodiča a Predkolízny systém. Ide o súbor technológií a prvkov, vďaka ktorým SpaceTourer získal v nárazových testoch EuroNCAP hodnotenie 5 hviezdičiek.

-    najnovší naftový motor s označením BlueHDi s výkonom až do 132 kW (180 k) a krútiacom momentom 400 Nm. Vďaka tomu dosahujú emisie CO2 úroveň vo svojej triede „Best in Class” (BlueHDi 115 S&S BVM6: 5,1l/100 km a 133 g CO2) a zároveň sa znižujú prevádzkové náklady.

VÝRAZNÁ OSOBNOSŤ

CITROËN SpaceTourer prináša dizajn s plynulými líniami, bez agresívnych prvkov, ktorý vyvoláva pocit pokoja a spoľahlivosti. Štýl novinky SpaceTourer je energický a výrazný. Jeho vysoká predná časť dominuje vozovke a podčiarkuje robustný charakter vozidla.

Kolesá sa nachádzajú v rohoch karosérie a spolu s krátkymi prevismi už na prvý pohľad odhaľujú krásne proporcie vozidla SpaceTourer ako aj veľký vnútorný priestor, ktorý poskytuje na palube.

Prednej časti dominuje krátka kapota podporená horizontálnou líniou širokých vysoko umiestnených svetlometov. Vďaka nim dominuje ceste a navodzuje pocit amerických vanov.

Grafické spracovanie znaku je graficky mimoriadne výrazné. Ramená vychádzajúce z dvojitého šípu zasahujú do svetlometov a zvýrazňuje tak prednú časť.

Prednú časť podčiarkuje široký elegantný a neprehliadnuteľný nárazník. Jeho súčasťou sú aj čierne otvory na vstup vzduchu, ktoré kontrastne umocňujú robustný štýl vozidla SpaceTourer. Vertikálne denné LED svetlomety opticky predlžujú blatníky a dopĺňajú hmlové svetlomety. SpaceTourer s nimi dostáva dobrodružný vzhľad.

Bočnému pohľadu dominujú rozmerné bočné posuvné dvere a veľké presklené plochy, ktoré zvýrazňujú pohodlný a rozmerný vnútorný priestor.

Zadná časť spája štýl a funkčnosť a zároveň sprístupňuje veľký batožinový priestor, ktorý vyzýva na cestovanie. Táto plocha s jemnými líniami skrýva dvere, schopné otvárať sa do veľkého uhla a harmonizujú so zadnými oknami.

CITROËN SpaceTourer prináša dizajn zameraný najmä na funkčnosť a využiteľnosť. Nepozná limity a so svojim robustným vzhľadom pozýva na cestovanie. Obľúbia si ho podnikatelia aj ľudia vyhľadávajúci oddych. A to ako v mestách tak aj na odľahlejších miestach.

Na zvýraznenie dizajnovej jedinečnosti využíva SpaceTourer 9 rafinovaných farieb: čiernu Onyx, modrú Impérial, hnedú Rich Oak, sivú Platinium a sivú Aluminium až po žiarivé oranžovú Tourmaline, modrú Lagoon, pieskovú a bielu Banquise. Na vylepšenie vzhľadu poslúžia aj 17-palcové kolesá z ľahkých zliatin Curve.

NOVÁ PLATFORMA PRE VIAC VNÚTORNÉHO PRIESTORU

CITROËN SpaceTourer dostal novú verziu modulárnej podvozkovej platformy EMP2 využívanú v modeloch C4 Picasso a Grand C4 Picasso. Pochádza z nej celá predná časť. Z toho vyplýva najmä možnosť zabudovať mechanické časti ako motor či prevodovka ale aj elektronika v podobe batérie, svetiel a ďalších komponentov.

Zvyšok podvozkovej platformy vznikol špeciálne pre SpaceTourer. V zosilnenej karosérii si našli miesto nová špecifická predná aj zadná náprava. Vďaka nim vozidlo odvezie až 1 400 kg nákladu. Variabilita umožňuje dve dĺžky rázvoru (2,92 m a 3,27m), aj zadných previsov (0, 80 m a 1,15 m). Ich kombinácia sa premieta do ponuky až 3 dĺžok: XS so 4,60 m (nemá v segmente konkurenciu) a krátkym rázvorom, M so 4,95 m a XL s 5,30 m, ktoré využívajú dlhý rázvor.

Nová platforma prináša:

- variabilitu pre až 9 pasažierov;

- veľký vnútorný priestor v druhom a treťom rade;

- vďaka širokým posuvným bočným dverám (v závislosti od karosérie majú dĺžku až 0,93 m) jednoduchší prístup do interiéru, najmä do tretieho radu;

- veľký batožinový priestor (až do 2 932 litrov vo verzii XL s piatimi miestami).

Upravené rozmery (D: od 4,60 do 5,30 m / Š: 1,92 m / V: 1,90 m), v spojení s elektro-hydraulickým posilňovačom riadenia a polomerom otáčania v rozsahu od 11,30 m do 12,40 m, robia z modelu CITROËN SpaceTourer obratné vozidlo, na ktoré sa dá spoľahnúť v každej situácii.

SpaceTourer sa dodáva v 4 verziách:

- SpaceTourer Feel a SpaceTourer Shine, s 3 dĺžkami a 5, 7 alebo 8 miestami. Tieto verzie sú primárne určené na cestovanie pre partie kamarátov či viacčlenné rodiny. Vnútorný priestor sa dá ľahko upravovať v prospech miesta na nohy alebo na zväčšenie batožinového priestoru, k čomu napomáhajú posuvné sedadlá upevnené v koľajniciach. Operadlá sedadiel (predného spolujazdca a v druhom aj treťom rade) sa dajú jednoducho sklopiť jednou rukou, čím vytvoria stolčeky a umožnia prepravu rozmerných predmetov.

- SpaceTourer Business, s 3 dĺžkami a 5 až 9 miestami. Táto štýlová verzia sa zameriava predovšetkým na podnikateľov v doprave osôb (kyvadlová preprava v hoteloch, taxíky, …). Podľa potrieb sa dá upraviť počet sedadiel a výbava, čím vznikne vozidlo presne na mieru.

- SpaceTourer Business Lounge, s 2 dĺžkami M a XL a  6 alebo 7 miestami. V závislosti od využitia sa môže premeniť na pojazdnú kanceláriu so štyrmi samostatnými sedadlami otočenými proti sebe a posuvným sklopným stolíkom či tmavými sklami pre väčší pocit súkromia. Vozidlo je určené najmä na podnikateľské využitie, napríklad na prevoz VIP osobností.

PRAKTICKÝ ZA KAŽDÝCH OKOLNOSTÍ

CITROËN SpaceTourer je plnohodnotný každodenný spojenec. Na jeho palubu sa zmestí až 9 osôb*, pričom mu stačí najkratšia dĺžka v segmente, iba 4,60 m. Ťaží z výšky 1,90 m. Vďaka tomu sa bez problémov dostane na všetky miesta, vrátane podzemných parkovísk v mestách, nákupných centrách a na letiskách, čo je pre niektoré vozidlá v tomto segmente problém.

Premyslený a funkčný SpaceTourer ponúka:

- samostatne posuvné bočné dvere: v tomto segmente ide o jedinečný prvok, kedy na otvorenie dverí stačí prejsť nohou pod zadným nárazníkom a bočné dvere sa automaticky otvoria. Ideálna pomoc pri nakladaní dieťaťa do detskej sedačky či vykladaní batožiny;

- bočné posuvné dvere môžu ovládať aj elektromotory. Táto vymoženosť má svoje opodstatnenie najmä vo verziách na prepravu osôb, kedy ich vodič verzií SpaceTourer Business alebo Lounge môže ovládať zo svojho miesta bez toho, aby nimi museli manipulovať cestujúci;

- množstvo otvorených aj uzavretých odkladacích priestorov rozmiestnených po celom vozidle (dovedna až 74 litrov), ktorým dominuje vpredu skrinka pred vodičom vybavená zásuvkou na 12V, USB vstupom či klimatizovanou a osvetlenou vrchnou časťou. Na palubnej doske nechýbajú držiaky na poháre, stredový odkladací priestor či držiaky v predných dverách na 1,5-litrovú fľašu. Zadní cestujúci majú k dispozícii navyše aj sklopné stolíky, slnečné clony a zásuvky na 12 V a 220 V.

KOMFORT ZNAČKY CITROËN PRE VIAC POHODLIA

Pohodlný interiér

Interiér vozidla CITROËN SpaceTourer vznikol so zámerom poskytnúť každému členovi posádky maximálny komfort cestovania.

Vonkajšie svetlo preniká do interiéru cez veľké presklené plochy vrátane dvojdielnej presklenej strechy, pričom obe jej časti sa dajú posúvať samostatne.

Palubná doska je mierne nadvihnutá a dodáva pocit bezpečia. V spojení so zvýšenou polohou sedenia umocňuje vo vodičovi pocit dokonalého prehľadu nad vozovkou. Všetky ovládacie prvky sa nachádzajú v dosahu a sú dobre viditeľné, vrátane prístrojového štítu s modernou grafikou, 7-palcovej dotykovej obrazovky, ovládania klimatizácie a všetkých ostatných potrebných prvkov.

Sedadlá pokrývajú mäkké a pohodlné poťahy, ktoré zaručujú maximálne pohodlné a komfortné sedenie. SpaceTourer ponúka dva látkové poťahy s príťažlivým grafickým vzorom (Mica, Graphite), špeciálny čierny poťah Carla ako aj čierne kožené čalúnenie Claudia.

Cestujúci v druhom a treťom rade sedia na samostatných posuvných sedadlách. Ich pohodlie zvyšujú sklopné operadlá aj komfortné opierky hlavy. Pohodlie umocňujú v strede umiestnené výduchy klimatizácie a individuálne nastaviteľné čítacie lampičky.

Interiér vznikal s dôrazom na pokoj a pohodlie. Tomu sa prispôsobilo aj lepšie odhlučnenie priestoru pre cestujúcich. Karosériu, stĺpiky, podlahu, palubnú dosku chráni špeciálna zvuková izolácia a zosilnené sklá, ktoré potláčajú nežiadúci hluk aj vibrácie.

Optimálny komfort jazdy

CITROËN SpaceTourer sa na všetkých druhoch ciest vyznačuje vynikajúcim komfortom jazdy. Pričinili sa o to najmä nápravy, ktoré zabezpečujú vynikajúce filtrovanie nerovností a vysokú presnosť riadenia. SpaceTourer využíva zosilnenú prednú nápravu Pseudo Mc Pherson so stabilizátorom a novú zadnú nápravu s výkyvným ramenom. Toto riešenie umožňuje odviezť až 9 osôb a umožňuje montáž pohonu 4x4 (systém DANGEL).

Použitie dvoch nových náprav umožňuje dosiahnutie vynikajúceho pomeru medzi komfortom a jazdnými vlastnosťami s plným aj prázdnym vozidlom, pričom sa nijako nemení ľahkosť ovládania.

SpaceTourer dostal aj špeciálne odpružený pomocný rám náprav, ktorý prispieva k ďalšiemu utlmeniu nárazov a hladšiemu filtrovaniu nerovností. Pre zvýšenie komfortu pasažierov disponuje silentblokmi a tlmičmi s účinkom variabilným v závislosti od zaťaženia.

Tieto technické vymoženosti posúvajú SpaceTourer na špičku v segmente v oblasti komfortu pre cestujúcich.

TECHNOLÓGIE NA UĽAHČENIE ŽIVOTA

Uvoľnené a pokojné ovládanie

CITROËN SpaceTourer má okrem bežných vymožeností ako bezkľúčové odomykanie a štartovanie či automatické otváranie bočných posuvných dverí na palube aj viacero technológií na uľahčenie ovládania:

- novú 7-palcovú dotykovú obrazovku, ktorá sa vo vozidlách značky objavuje po prvý raz práve v modeli SpaceTourer. Cez ňu sa ovládajú médiá, telefón aj navigácia. Kapacitnej obrazovky sa stačí dotýkať špičkou prsta.

- funkcia Mirror Screen umožňuje bezpečné ovládanie aplikácií na mobilnom telefóne cez 7-palcovú dotykovú obrazovku. Funkcia využíva technológie Apple CarPlayTM a MirrorLink®.

- CITROËN Connect Nav, nový online 3D navigačný systém s dotykovou obrazovkou. SpaceTourer prináša novú generáciu navigácie, ktorá sa dá ovládať hlasovými povelmi alebo dotykovou obrazovkou. CITROËN Connect Nav využíva online služby ako TomTom Traffic na aktuálne informácie o dopravnej situácii, umiestnení čerpacích staníc aj s cenami palív alebo parkovísk, správy o počasí či na vyhľadávanie zaujímavých miest v okolí. Používatelia dostanú aj informácie o nebezpečných zónach, ktoré sa nachádzajú na ich ceste či o úsekoch so zvýšenou nehodovosťou (služba je dostupná vo všetkých európskych štátoch okrem Švajčiarska). CITROËN Connect Nav obsahuje aj funkciu Mirror Screen.

- Head-up displej dovoľuje vodičovi, aby sa neustále pozeral na cestu a do jeho zorného poľa mu na priehľadný displej premieta informácie nevyhnutné na šoférovanie (aktuálnu a odporúčanú rýchlosť, informácie o tempomate/obmedzovači rýchlosti, navigačné povely a výstrahy pred hroziacou kolíziou). Pre vozidlá v tomto segmente ide o významnú novinku.

- automatické prepínanie diaľkových svetiel. Systém je aktívny v rýchlosti nad 25 km/h a automaticky sa vypína v rýchlosti pod 15 km/h. V prípade, že sa pred vozidlom objaví ďalší automobil, samostatne stlmí diaľkové svetlá a prepne ich na stretávacie.

- Top Rear Vision. Exkluzívny systém premieta zábery zo zadnej kamery na 7-palcovú dotykovú obrazovku v uhle až 180°, pričom ide o pohľad z nadhľadu. Pri priblížení sa k prekážke sa kamera zameria na jej zvýraznenie a detailnejšie ukáže vzdialenosť medzi vozidlom a prekážkou.

- Grip Control, protipreklzový systém, ktorý upravuje veľkosť výkonu na predných kolesách v závislosti od druhu povrchu.

Technológie na zvýšenie bezpečnosti

SpaceTourer má na palube viacero technológií, ktoré slúžia na predchádzanie nehodám a pomáhajú vodičovi pri šoférovaní, čím zvyšujú jeho pokoj a istotu. Vo výbave sa nachádzajú systémy:

- Výstraha pred neúmyselným opustením jazdného pruhu (AFIL), tento systém varuje vodiča pri opustení jazdného pruhu bez použitia smerovky. Systém sleduje vodorovné značenie (plnú aj prerušovanú čiaru) a vodičovi vysiela zvukové aj vizuálne upozornenia;

- Sledovanie mŕtveho uhla na základe ultrazvukových snímačov informuje vodiča o vozidle, ktoré sa nachádza v mŕtvom uhle. Vodič dostane varovanie diódou v spätnom zrkadle. Dáta zbierajú 4 snímače v prednom a a zadnom nárazníku. Systém je aktívny v rozpätí od 12 do 140 km/h;

- Rýchlostné obmedzenia: čítanie značiek s rýchlostným obmedzením. Úplná novinka využíva kameru v hornej časti čelného skla a spolupracuje s navigačným systémom. Vodičovi prenáša aktuálne informácie o dopravných obmedzeniach. Pri detekovaní značky s rýchlostným obmedzením ponúkne vodičovi, aby jedným pohybom nastavil danú rýchlosť do tempomatu, prípadne ako výstrahu pri jej prekročení;

- Coffee Break Alert, varuje vodiča výzvou na palubnej doske, ak šoféruje viac ako dve hodiny bez prerušenia. Ďalšia výzva v trvaní jednej sekundy nasleduje po ďalšej hodine jazdy bez prestávky.

- Asistent pozornosti vodiča. Systém využíva multifunkčnú kameru v hornej časti čelného skla na sledovanie správania vodiča a jeho jazdu medzi vodorovným značením na vozovke. V prípade zníženej pozornosti varuje vodiča zvukovým aj vizuálnym signálom;

- Adaptívny tempomat, umožňuje vodičovi, aby sa prispôsobil rýchlosti pred ním idúceho vozidla. Systém automaticky udržuje vzdialenosť a môže nastaviť rýchlosť až do rýchlosti 20 km/h. Nezasahuje však do aktívneho brzdenia. Jeho najväčšie využitie je v zhustenej premávke na diaľniciach;

- Predkolízny systém (ARC), informuje vodiča pred situáciou, kedy hrozí kolízia a treba nevyhnutne reagovať. Výstraha je zvuková aj vizuálna. Táto akcia predchádza spusteniu automatického brzdenia. Ide o dve úrovne zásahu:

  • oKritická úroveň 1: výstraha oranžovej farby informuje o nebezpečnom priblížení k vozidlu.
  • oKritická úroveň 2: výstraha červenej farby informuje o nutnosti brzdiť;

- Active Safety Brake. Novinka vo vozidle CITROËN SpaceTourer. Znižuje poranenia pasažierov po náraze. Na základe informácií z multifunkčnej kamery vo vrchnej časti čelného skla môže v nasledovných prípadoch automaticky zabrzdiť namiesto vodiča:

  • o0 - 30 km/h: predíde kolízii s pohyblivými alebo pevnými prekážkami či s chodcami.
  • onad 30 km/h: zníženie rýchlosti pred nárazom. 

S inteligentnými technológiami, ktoré sa starajú o bezpečnosť premávky a pokojné cestovanie, sa jazda pre všetkých stáva potešením.

5 hviezdičiek EuroNCAP

CITROËN SpaceTourer získal v nárazových testoch EuroNCAP maximálne skóre 5 hviezdičiek. Výsledok je potvrdením vývoja, ktorý sa zameriaval na zapracovanie maximálneho počtu bezpečnostných zariadení a dosvedčuje bezpečnosť a spoľahlivosť najnovšej modulárnej platformy.

Výsledky boli dosiahnuté na základe meraní z roku 2015 a v štyroch kategóriách priniesli hodnotenie piatimi hviezdičkami:

- Ochrana dospelých 87 %.

- Ochrana detí 91 %.

- Ochrana chodcov 64 %.

- Asistenčné systémy 78 %.

NAJNOVŠIE MOTORY

CITROËN SpaceTourer ponúka na pohon 5 motorov. Všetky spaľujú naftu a nesú označenie BlueHDi. Tieto nové motory sú v ponuke od roku 2013 a prinášajú výrazné zníženie emisií oxidov dusíka (NOx). Vďaka inovatívnemu výfukovému znižujú aj emisie CO2:

- oxidačný katalyzátor umiestnený pri výstupe z motora eliminuje nespálené uhľovodíky (HC) a kysličník uhoľnatý (CO),

- modul SCR (Selective Catalytic Reduction), umiestnený na výstupe z filtra sadzí, využíva vstrekovanie tekutiny Adblue®* (roztok vody a močoviny) a s jej pomocou rozkladá až 90 % oxidov dusíka (NOx) na neškodnú vodnú paru (H2O) a dusík (N2).

- aditívovaný filter sadzí, ktorý v roku 2000 predstavila v predpremiére skupina PSA PEUGEOT CITROËN, eliminuje až 99,9 % všetkých sadzí.

Priekopnícka a inovatívna konštrukcia výfukového potrubia naplno využíva presné technológie: katalyzátor SCR umiestnený na výstupe z filtra pevných častí je jediný systém čistenia výfukových plynov schopný odstrániť až 90 % emisií NOx a emisie COeliminovať na 4 %.

CITROËN SpaceTourer dosahuje s naftovými motormi nasledovné hodnoty spotreby a emisií CO2 (platí pre dĺžku XS):

- motor BlueHDi 95 BVM: 5,5l/100 km a 144 g CO2/km

- motor BlueHDi 95 S&S ETG6: 5,2l/100 km a 135 g CO2*/km

- motor BlueHDi 115 S&S BVM6: 5,1l/100 km a 133 g CO2/km

- motor BlueHDi 150 S&S BVM6: 5,3l/100 km a 139g CO2/km

- motor BlueHDi 180 S&S EAT6: 5,8l/100 km a 151 g CO2*/km

*Adblue® sa nachádza v nádrži s objemom 22,4 litra. Tento objem stačí na vzdialenosť 15 000 km. Dopĺňa sa cez hrdlo pri prahu vodičových dverí.

Najnovšie motory v spojení s aerodynamickou karosériou a zníženou hmotnosťou (úspora 100 až 300 kg oproti porovnateľne výkonným konkurenčným vozidlám) umožňujú, že hodnoty spotreby a emisií CO2 dosahujú vo svojom segmente úroveň Best in Class.

Motory okrem nižšej spotreby paliva prinášajú výhodu aj v znížení prevádzkových nákladov. Podpísal sa pod to najmä servisný interval, ktorý je 40 000 km alebo 2 roky.

CITROËN SpaceTourer sa po prvý raz predstaví verejnosti v špeciálnej verzii 1. marca o 9:30 na autosalóne v Ženeve.

Pre viac informácií si pozrite tlačovú správu Concept SpaceTourer Hyphen na stránke venovanej médiám: http://fr-media.citroen.com

Top