[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:sk] [cle1: SECONDES Lang:sk]
WTCC

YVAN MULLER S VÍŤAZSTVOM, JOSÉ MARÍA LÓPEZ S TITULOM!*

Na japonskom okruhu Motegi obsadili Yvan Muller a José María López na vozidlách Citroën C-Elysée
WTCC prvé dve miesta. V tejto sezóne sa im to podarilo už po piaty raz. Výsledok zabezpečil, že
Argentínčan si po tretí raz za sebou nasadil korunu majstra sveta a tím Citroën sa opäť o niečo viac
priblížil k šestnástemu titulu majstra sveta.

*Všetky výsledky podliehajú oficiálnemu potvrdeniu od FIA

Napriek tomu, že v noci pršalo, pri východe slnka bola trať v Motegi už suchá. Vlhká a dusivá horúčava predpovedala, že jazdci budú mať počas pretekov náročné podmienky.
Do otváracích pretekov štartovali Yvan Muller a José María López z deviateho a desiateho miesta na rošte. Po zhasnutí svetiel sa jazdci tímu Citroën Total vydali na kľučkovanie pelotónom a dostali sa na siedme a ôsme miesto. O niekoľko zákrut neskôr sa Yvan dostal na šieste miesto, kde bol predtým Tom Chilton. O chvíľu na to ho napodobnil Pechito!
Yvan následne hľadal medzeru, ktorú by mu nechal Nick Catsburg. Využil to Pechito a po miernom kontakte sa dostal pred svojho tímového kolegu. Čoskoro však brzdiaceho Catsburga preskočil a tímoví kolegovia sa vydali prenasledovať Theda Bjorka, ktorý ich tlaku taktiež podľahol!
López a Muller preťali cieľovú pásku na štvrtom a piatom mieste a vzhľadom na štartovaciu pozíciu tak dosiahli najlepšie možné umiestnenia. Zároveň získali podstatné body do celkového hodnotenia šampionátu jazdcov aj konštruktérov.
Po expresnej výmene poškodených častí karosérie sa obe továrenské vozidlá Citroën C-Elysée WTCC vrátili na trať a na štartovacom rošte zaujali miesta v prvom rade.
Štart sa perfektne podaril a Pechito krúžil na čele pred Yvanom. Oproti zvyšku pelotónu nasadili svoje vlastné tempo a čoskoro sa mu vzdialili. Preteky sa pre týcho dvoch odvíjali pokojne a všetko vyzeralo tak, že si idú po prvé dve miesta na stupňoch víťazov.
No dve kolá pred koncom sa Citroën C-Elysée WTCC č. 37 vzdal pozície v prospech vozidla č. 68. José María López si aj druhým miestom zabezpečil titul majstra sveta a ponúkol tak víťazstvo svojmu tímovému kolegovi. 
Yvan Muller vďaka tomu po prvý raz v sezóne prešiel cieľom ako víťaz. V celkovom hodnotení sa dostal na druhé miesto s rovnakým bodovým ziskom ako Tiago Monteiro.
Druhý Pechito López dosiahol dostatočný počet bodov na to, aby si s náskokom 120 bodov v predstihu zabezpečil tretie celkové víťazstvo v rade. 

Medzi konštruktérmi sa Citroën opäť o čosi priblížil k šestnástemu titulu svetového šampióna. Z rôznych druhov majstrovstiev v rely ich má už 13 a dva pochádzajú zo súbojov cestných automobilov. Ďalšie preteky v Šanghaji (24. - 25. septembra) už môžu o všetkom rozhodnúť!

MAJSTROVSTVÁ SVETA KONŠTRUKTÉROV

1. Citroën 791 b
2. Honda 583 b
3. Lada 440 b
4. Polestar 235 b


NAJLEPŠÍ ČAS: José María López za 1’58’’061

HLAVNÉ PRETEKY
1. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)
2. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)
3. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)
4. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)
5. Nestor Girolami (Volvo S60)
6. Tom Chilton (Citroën C-Elysée WTCC)
7. Thed Bjork (Volvo S60 WTCC)
8. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)
9. Rob Huff (Honda Civic WTCC)
10. Gabriele Tarquini (Lada Vesta WTCC)
… 15. Grégoire Demoustier (Citroën C-Elysée WTCC)

MAJSTROVSTVÁ SVETA JAZDCOV
1. José María López 319 b
2. Yvan Muller 199 b
3. Tiago Monteiro 199 b
4. Rob Huff 178 b
5. Norbert Michelisz 172 b
6. Mehdi Bennani 160 b
7. Nick Catsburg 145 b
8. Tom Chilton 143 b
… 16. Grégoire Demoustier 11 b

Top